Aktualności

 

To konkurs skierowany do uczniów małopolskich szkół ponadpodstawowych oraz do przedsiębiorców, wykorzystujących w swoim miejscu nauki/pracy rozwiązania zgodne z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.


EKoMałopolska Baza Instalatorów (EMPI)


Uchwała antysmogowa dla Małopolski

Co wprowadza uchwała antysmogowa dla Małopolski?


Program priorytetowy „Moja woda”

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami, współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z Programu „Moja Woda”.


27.10.2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.


GOZ biznes – Lider Małopolski 2022

Konkurs dla firm GOZ Biznes - Lider Małopolski. Zgłoś swoją firmę i pokaż światu, jak dbasz o środowisko!


Działania edukacyjno-informacyjne w obszarze poprawy efektywności energetycznej budynków

________________________________________________________________________________________________________________

 

Zmiana deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjnosci Budynków

___________________________________________________________________________________________________________________

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi nabór Kandydatów na Członków drugiej kadencji Młodzieżowej Rady...

Wójt Gminy Łapsze Niżne przypomina, że 30.06.2022 r. mija termin składania deklaracji do Centralnej...


Posprzątaj z nami Małopolskę!

Gmina Łapsze Niżne wzięła udział w organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie z...


Moje Ciepło – dofinansowania do pomp ciepła w nowo budowanych domach

W celu wspierania działań przyczyniających się do redukcji zanieczyszczeń oraz promocji odnawialnych źródeł energii Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program umożliwiający dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła.


Analiza problemu ubóstwa energetycznego na terenie Gminy Łapsze Niżne

Informujemy, że Gmina Łapsze Niżne przystąpiła do przeprowadzenia analizy problemu zjawiska ubóstwa energetycznego...

15 kwietnia 2022 r. NFOŚiGW uruchomi IV nabór wniosków dla osób fizycznych w Programie „Mój Prąd”.


Nowelizacja Ustawy o odnawialnych źródłach energii

22 lutego 2022 roku Prezydent RP podpisał  nowelizację Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dokument wprowadza ułatwienia dla beneficjentów programów parasolowych dotyczących fotowoltaiki realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, co pomoże samorządom w zakończeniu i rozliczeniu się z unijnych dofinansowań.


„Liczę się z energią” – spotkanie z okazji Dnia Czystego Powietrza

Z okazji obchodów Dnia Czystego Powietrza Ekodoradca zorganizował w Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych, spotkanie pn. „Liczę się z energią”.

Zajęcia poprowadziła zaproszona Krajowa Agencja Poszanowania Energii, będąca krajowym liderem w obszarze efektywnego zarządzania energią. Dzięki wskazówkom prowadzących, uczniowie obliczyli ilość zużywanej energii, podczas  korzystania ze sprzętów codziennego użytku. Świadomość wyliczonych wartości, pozwoliła określić jak duży rachunek każdego dnia wystawiają Ziemi.


"Spiska Watra 2021" z Projektem LIFE

W dniu 04.07.2021r. Ekodoradca uczestniczył w gminnej imprezie pn. "Spiska Watra 2021" organizowanej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy.

Podczas tego wydarzenia zostało utworzone stanowisko, w którym Ekodoradca udzielał porad w zakresie obowiązujących przepisów związanych z ochroną powietrza, realizowanych programów dotacyjnych oraz Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W punkcie był prowadzony kącik dla dzieci, w którym mali uczestnicy wykonywali prace na temat działań służących poprawie środowiska naturalnego, a w szczególności powietrza.


28.07.2021 Uwaga! Próba wyłudzania pieniędzy z „Programu Czyste Powietrze”

Z uwagi na doniesienia o próbie wyłudzania danych lub wyłudzaniu pieniędzy z " Programu Czysty Powiat" na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej, informujemy, że na stronie "programu" podana jest informacja o finansowaniu prywatnym, więc źródło pochodzenia jest nieznane i tym bardziej niepewne.

Pewnym źródłem informacji o dofinansowaniu jest strona NFOŚiGW: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/


22.07.2021 Wyszukiwarka EkoDotacji

Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu uruchomił Wyszukiwarkę EkoDotacji - pierwsze narzędzie online do przeszukiwania i filtrowania wszystkich dostępnych dziś ofert dofinansowania i wsparcia proekologicznych inwestycji dla wszystkich rodzajów beneficjentów - od osób prywatnych, przez jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe, firmy aż do związków wyznaniowych.

Bezpłatna i prosta w obsłudze wyszukiwarka pozwala wybrać w trzech krokach odpowiednie programy wsparcia. Wystarczy tylko określić, kto występuje o wsparcie, jakiego rodzaju inwestycja jest planowana (np. fotowoltaika, zielona infrastruktura, edukacja) oraz w którym województwie ma być zrealizowana (lub w którym województwie zarejestrowany jest potencjalny beneficjent). Wyszukiwarka EkoDotacji poda następnie wykaz programów i dane kontaktowe do operatorów albo – gdyby precyzyjne zidentyfikowanie odpowiedniego dofinansowania było utrudnione – bezpośredni adres internetowy do listy przedsięwzięć priorytetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na danym obszarze.

Wyszukiwarka dostępna jest pod tym adresem: https://ekodotacje.ios.edu.pl/


22.07.2021 OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE W FORMIE DOTACJI NA CZĘŚCIOWĄ SPŁATĘ KAPITAŁU KREDYTU BANKOWEGO, W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO „CZYSTE POWIETRZE”

1 lipca 2021 r. weszła w życie nowa wersja programu „Czyste Powietrze”, uwzględniająca zwiększenie progów...

Wyższe dofinansowanie dla uprawnionych posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz wsparcie dla firm i organizacji,...


29.06.2021 Program Mój Prąd 3.0 i 3 tys. zł dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych – NFOŚiGW ogłasza nabór wniosków

Od 1 lipca 2021r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych w...


Już 1 lipca rozpoczyna się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na...

Drewno to polskie OZE czyli odnawialne źródło energii. Drewno ma zerowy bilans emisji CO2, jego spalanie nie...


Zapraszamy na kanał Youtube, udostępniony przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, gdzie zostały umieszczone...


19.05.2021 Green Week 2021

Z okazji obchodów EU Green Week 2021 – Europejski Zielony Tydzień 2021 pn. „Zero zanieczyszczeń to zdrowsi ludzie i.....


17.05.2021  Światowy Dzień Ziemi w Przedszkolu we Frydmanie oraz w Niedzicy

Co roku 22 kwietnia, obchodzony jest jako Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody odbyły się w...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało webinarium dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie łączy elementy wykładu z warsztatami prezentującymi dobre praktyki na rzecz ochrony klimatu. Webinarium jest bezpłatne i nie ma konieczności rejestracji udziału.


22.04.2021 12 artykułów, analiz i wywiadów, które każdy z nas powinien przeczytać w Dzień Ziemi

Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi, portal 300 gospodarka zrobił zestawienie 12 najciekawszych artykułów, analiz i wywiadów, które każdy z nas powinien przeczytać. Pokazują one, jak zmienia się nasz świat, co możemy z tym zrobić i dlaczego te zmiany nie ominą nikogo z nas.


21.04.2021   Reportarze o działaniach majacych na celu poprawę jakosci powietrza

Zapraszamy do oglądnięcia materiałów promujących działania, których celem jest poprawa jakości powietrza

- "Śleboda dla Czystego Powietrza"

- "Góral Potrafi"

Od 1 marca będzie obowiązywała nowa etykieta energetyczna dla niektórych urządzeń AGD i RTV.

Jesteś przedsiębiorcą, któremu nie są obce założenia gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ)? A może jako student masz...

W grudniu 2020r., w ramach realizacji projektu LIFE – „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferzeGmina Łapsze Niżne, za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej przekazała zestawy oszczędności energii do 5 potrzebujących rodzin


21.12.2020 - Apel o stosowanie lepszej jakości paliw

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego zwiększyło się ryzyko wystąpienia przekroczeń poziomów alarmowych zanieczyszczeń powietrza.


21.12.2020 - "Wsparcie techniczne dla promowania audytu energetycznego oraz inwestycji w efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach"

W projekcie "Wsparcie techniczne dla promowania audytu energetycznego oraz inwestycji w efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach" zostały przygotowane narzędzia, z których mogą korzystać przedsiębiorcy.


05.12.2020 - Nasze budynki podgrzewają klimat

WWF Polska i KAPE pokazują, jak to zmienić


04.12.2020 - Energia w małych i średnich przedsiębiorstwach - najlepsze praktyki i rekomendacje

W ramach projektu zebrano 49 dobrych praktyk, opisują one działania których przeprowadzenie zwiększa efektywność energetyczną działalność małych i średnich przedsiębiorstw.


12.10.2020 -  W zgodzie z naturą – Green Week 2020


16.09.2020 - Przesiadamy się na rower!


15.09.2020 - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu


09.09.2020 - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – inwentaryzacja źródeł ciepła


12.08.2020 - „Zielone” kino na weekend


04.08.2020 -  "Czyste Powietrze" – instrukcja wypełniania wniosku


29.07.2020 -  …taki mamy klimat

Gwałtowne zmiany pogody, braku śniegu, zniknięcie ryb z Bałtyku, wyższe ceny żywności, trudniejsza dostępność niektórych produktów. Zrujnowane rolnictwo i przemysł, brak dostępu do lekarza, masowe migracje klimatyczne i pozbawienie obywateli części praw. .....


21.07.2020 - Konsultacje społeczne Programu ochrony powietrza


17.06.2020 - Zanieczyszczenie powietrza w Gminie - wyniki pomiarów


15.06.2020 - Wyniki gminnego konkursu na utwór promujący ekologiczne zachowania


19.05.2020  - Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”


14.05.2020 - Gminny konkurs na utwór promujący ekologiczne zachowania

Gmina Łapsze Niżne organizuje konkurs pn. „Kulturalnie? Naturalnie!” dla uczniów Szkół Podstawowych (klasy I-VIII). Przedmiotem konkursu jest utwór literacki ujęty w formie wiersza o tematyce zachęcającej do promowania ekologicznych zachowań wśród mieszkańców gminy, szczególnie w zakresie ochrony powietrza.


28.04.2020 -  Teraz Środowisko!

Jaka energia będzie nas napędzać? Jaka jest kondycja środowiska przyrodniczego w Polsce? Jak branża budownictwa wypełnia standardy dotyczące efektywności energetycznej budynków?

Redakcja Teraz Środowisko z okazji swojego jubileuszu opublikowała raport: Ochrona środowiska w Polsce: perspektywy najbliższych lat. W publikacji ponad 40 ekspertów - przedstawicieli przedsiębiorstw, świata nauki i organizacji pozarządowych - komentuje sytuację w dziedzinach, w których się specjalizują.

Wiele ważnych pytań i odpowiedzi w elektronicznej wersji publikacji, dostępnej pod linkiem: https://www.teraz-srodowisko.pl/publikacja/

Zachęcam do lektury i śledzenia nowinek w zakresie działań środowiskowych.


27.03.2020 - „Owca Ola Bohaterką Pola” - darmowy audiobook dla dzieci


04.03.2020 - Sprawdź czym oddychasz - pyłomierz na Urzędzie Gminy w Łapszach Niżnych


27.02.2020 - Ile węgla potrzeba na zimę?

Kalendarzowa zima powoli dobiega końca, jednak  temperatura na zewnątrz nadal zmusza do korzystania z ogrzewania. Na podstawie ubiegłorocznych obserwacji każdy z nas wie, ile orientacyjnie ton paliwa w tym sezonie przerzuci przez swój piec. Problem pojawia się w momencie , gdy orientujemy się, że przez całe życie w komin szło kilka razy więcej opału, niż faktycznie potrzeba do ogrzania domu. Co teraz? Ile węgla właściwie powinno się spalać w ciągu zimy?  W czym tkwi błąd? Przyczyna takiego stanu rzeczy jest akurat dość prosta: zbyt wielki kocioł albo nieumiejętne rozpalanie. A przybliżone ilości dobrej jakości węgla, potrzebne na cały grzewczy sezon, przedstawia poniższa infografika.

Zobacz, ile przepłacasz.


27.02.2020 - Spalaj oszczędnie!

Wartość energetyczna drewna opałowego w głównej mierze zależy od jego wilgotności.

Drewno wykorzystuje się w celach opałowych od najdawniejszych czasów. Jest tanim i łatwo dostępnym produktem naturalnym, który nie zanieczyszcza atmosfery. Aby jednak można było mówić o spalaniu drewna z poszanowaniem środowiska i własnego portfela, musi być ono odpowiednio suche.


02.01.2020 -  Gmina Łapsze Niżne zakończyła realizację projektu

Gmina Łapsze Niżne zakończyła realizację projektu pn. „Obniżenie niskiej emisji w Gminie Łapsze Niżne poprzez wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa i paliwa gazowe) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 


12.11.2019 -  „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów oraz zatruciem tlenkiem węgla.


12.11.2019 - Ekointerwencja

Na stronie internetowej powietrze.malopolska.pl uruchomione zostało narzędzie w postaci formularza pn. EKOINTERWENCJA, które umożliwia  zgłaszanie naruszeń z zakresu ochrony środowiska. Wformularzu można zgłosić naruszenia przepisów w czterech obszarach: czytaj więcej...


08.11.2019 - Wybierz węgiel ze świadectwem

Od stycznia 2019r. obowiązują nowe przepisy dotyczące sprzedaży węgla. Każdy klient ma prawo, poprosić o certyfikat dla kupowanego opału. Po wejściu w życie ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw, pojawiło się wiele wątpliwości jakie informacje należy zamieścić na  danym świadectwie, a także jakie parametry powinien posiadać kupowany węgiel.


05.11.2019 - Piątka za segregację!

Gdzie stosowane są surowce odzyskiwane z odpadów? Jak poprawnie rozdzielać odpady, aby przynosiło to korzyści? Odpady segregowane nadające się do recyklingu są towarem, którego sprzedaż przynosi zyski.  czytaj więcej...


16.10.2019 - Agroenergia – dofinansowanie na  instalację fotowoltaiczną dla rolników


16.10.2019 - Mój prąd –  dofinansowanie do 5 000 zł za instalację fotowoltaiczną


10.09.2019 - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu Zrównoważonego - zapraszamy do przyłączenia sie do akcji


10.09.2019 Lato z programem LIFE

Wakacje już za nami, powoli kończy się też lato. Dni stają się chłodniejsze i krótsze, widać pierwsze oznaki jesieni. Ostatnie dni sierpnia to czas, w którym po wielkim trudzie i pracy w polu,  rolnicy mogą cieszyć się z zebranych plonów podczas ich święta. W tym roku Gminne Dożynki odbywały się w Trybszu. Podczas wydarzenia w dniu 25 sierpnia swoje stanowisko zaprezentował Ekodoradca. czytaj więcej...


31.07.2019 - Odnawialne źródła energii-podpisywanie umów z mieszkańcami


24.04.2019 - Osoby fizyczne, przedsiębiorcy – informacja o obowiązku przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej


15.04.2019 - Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy Łapsze Niżne

Przedmiotem projektu jest montaż odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych na terenie powiatu chrzanowskiego, brzeskiego oraz nowotarskiego. Projekt jest realizowany w Partnerstwie 10 Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia. W ramach projektu zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła do c.w.u. oraz ekologiczne kotły na biomasę. czytaj więcej...


16.03.2019 - Nowe przepisy dotyczące sprzedaży kotłów na węgiel i drewno


15.03.2019  - Prognozy jakości powietrza

Szanowni Państwo,

Od 1 stycznia 2019 r. Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy ustawowo odpowiada za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski.

Prognozy jakości powietrza prezentowane są na stronie http://ios.edu.pl/jakosc-powietrza/ Dane aktualizowane są codziennie w godzinach porannych, na kolejne trzy dni („dziś-jutro-pojutrze”).

Aktualnie na stronie dostępne są:- mapy indeksu średniodobowego na kolejne trzy dni; - trend zmian indeksu w miastach wojewódzkich; - animacja rozkładu indeksu nad obszarem Polski.

Serdecznie zachęcamy do bezpłatnego korzystania z zamieszczanych prognoz, zarówno w formie udostępnianych na Państwa stronach mapek z podaniem źródła danych lub bezpośredniego odesłania do strony internetowej IOŚ-PIB.


08.03.2019  - Konkurs na innowacyjne rozwiązania dot. zmniejszenie ubóstwa energetycznego

Konkurs skupiający innowacyjne rozwiązania mające na celu zmniejszenie ubóstwa energetycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej


26.02.2019 -  „Energia Plus” i „Ciepłownictwo powiatowe” - Następny etap walki o poprawę jakości powietrza

NFOŚiGW ogłasza dwa nowe programy


26.02.2019 - Baza Inwentaryzacji Ogrzewania Budynków

Gmina Łapsze Niżne w ramach obowiązku realizacji Programu Ochrony Powietrza prowadzi Bazę inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce.


26.02.2019 - Apel Wicemarszałka Małopolski do mieszkańców

W trosce o zdrowie Małopolan wicemarszałek Tomasz Urynowicz wystosował apel do Małopolan:


23.01.2019 -  Od Nowego Roku więcej formalności przy zakupie węgla


21.01.2019 - Wznowienie naboru – program Czyste Powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza, że 21 stycznia 2019r. zostanie wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego Czyste powietrze.” czytaj więcej...


11.01.2019 -  Normy jakości dla sprzedawanego węgla


04.01.2019 -  Komunikat w sprawie spalania odpadów zanieczyszczonego drewna w kotłach nieprzystosowanych do tego celu przez osoby fizyczne


02.01.2019 -  Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2018/2019


07.11.2018 - Źródło Domowego Ciepła - Konkurs

Przedmiotem Konkursu jest napisanie przez uczestnika eseju, w którym opisze on aktualne źródło ciepła w jego domu (ogrzewania i ciepłej wody użytkowej) z wytłumaczeniem, dlaczego w jego życiu ważna jest ochrona środowiska i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Uczestnik powinien dołączyć kilka aktualnych zdjęć urządzenia grzewczego w jego domu, a także uzasadnić, dlaczego akurat jego źródło ciepła powinno być wymienione na nowoczesne i ekologiczne urządzenia De Dietrich. czytaj więcej...


05.11.2018 - Szkolenia instruktażowo-informacyjne dla mieszkańców gminy

Dnia 23 i 24 października 2018 roku w Gminie Łapsze Niżne odbyły się szkolenia instruktażowo-informacyjne organizowane w ramach projektu nr RPMP.04.04.02-12-0220/17 „Obniżenie niskiej emisji w Gminie Łapsze Niżne poprzez wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa i paliwa gazowe)” czytaj więcej...


29.10.2018 - Dzień otwarty ekologicznego ogrzewania

W dniu 19.10.2018  o godzinie 10.00 w  Szkole Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych przy ul. Długa 12, odbył się „Dzień otwarty ekologicznego ogrzewania”.  czytaj więcej...


19.10.2018 - Zaproszenie na szkolenia instruktażowo-informacyjne dla mieszkańców gminy

Gmina Łapsze Niżne zaprasza na szkolenia instruktażowo-informacyjne organizowane w ramach projektu nr RPMP.04.04.02-12-0220/17 „Obniżenie niskiej emisji w Gminie Łapsze Niżne poprzez wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa i paliwa gazowe)”


18.10.2018 - Dzień otwarty ekologicznego ogrzewania - zapowiedź

Dnia 19.10.2018  o godzinie 10.00 w  Szkole Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych przy ul. Długa 12, rozpocznie się „Dzień otwarty ekologicznego ogrzewania”.  czytaj więcej...


10.10.2018 - Projekt LIFE na Gminnych Dożynkach we Frydmanie

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego Rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, dlatego ważne jest aby po tak wielkim trudzie pamiętać o środowisku, które wpływa na jakość zebranych plonów.  czytaj więcej...


10.10.2018 - Oczyszczacze Powietrza w Gminie Łapsze Niżne

Wraz z końcem wakacji, do żłobka, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Łapsze Niżne trafiły oczyszczacze powietrza


10.08.2018 - Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działając jako Instytucja Organizująca Konkurs (IOK), na podstawie Umowy POIiŚ nr 1 MG-NFOŚiGW/2014 w sprawie realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 zawartej w dniu 18 grudnia 2014 r., ogłasza konkurs czytaj więcej...


26.06.2018 - Wręczenie nagród w konkursie na spot (filmik) zachęcający do wymiany kotłów

26 czerwca 2018 roku w Sali Obrad Urzędu Gminy w Łapszach Niżnych podczas Sesji Rady Gminy Łapsze Niżne odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom Konkursu. czytaj więcej...


13.06.2018 - Ogłoszenie wyników gminnego Konkursu na spot (filmik) zachęcający do wymiany kotłów

Z przyjemnością  informujemy, że konkurs na spot (filmik) zachęcający do wymiany palenisk domowych został rozstrzygnięty. czytaj więcej...


03.06.2018 - Dzień Dziecka z projektem LIFE

3 czerwca 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy podczas Festynu Rodzin z okazji Dnia Dziecka Ekodoradca przygotował dla najmłodszych mieszkańców Gminy Łapsze Nine zabawy z zakresu ochrony powietrza.  czytaj więcej...


30.05.2018 - Dofinansowanie dla EKO-PRZEDSIĘBIORCÓW w zakresie podniesienia efektywności energetycznej przedsiębiorstw

Zarząd Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów czytaj więcej...


30.05.2018 - Dopłaty do częściowej spłaty kredytów bankowych w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej

10 maja 2018 roku, Bank Ochrony Środowiska oraz Bank Spółdzielczy w Jordanowie podpisały z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie umowy czytaj więcej...


29.05.2018 - Green Week 2018 w Gminie Łapsze Niżne

23 maja w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego Jana Pawła II w Łapszach Wyżnych Ekodoradca spotkał się z uczniami tej Placówki aby opowiedzieć o stanie jakości powietrza w gminie


21.05.2018 - Obchody Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Trybszu

17 maja 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu obchodzili Dzień Ziemi, który tego roku poświęcony był ochronie powietrza.


17.05.2018 - Gminny konkurs na spot (filmik) zachęcający do wymiany kotłów

Celem konkursu jest stworzenie spotu (filmiku) zachęcającego mieszkańców Gminy Łapsze Niżne do wymiany starych kotłów oraz promowania ekologicznego ogrzewania.


09.05.2018 - "Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych"

9 maja odbyło się spotkanie Ekodoradcy Gminy Łapsze Niżne z  uczniami klas od I-VI na temat powietrza i smogu


14.03.2018 - "Uwaga Alarm SmogoSmok"

14 marca 2018 uczniowie klasy „O” Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Uwaga Alarm SmogoSmok”.


14.03.2018 - Baza Inwentaryzacji Ogrzewania Budynków

Gmina Łapsze Niżne w ramach obowiązku realizacji Programu Ochrony Powietrza prowadzi Bazę inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce.


12.01.2018 - Oceń swojego Ekodoradcę


14.11.2017 - 14 listopada „Dzień czystego powietrza”

14 listopada w GOK-u w Niedzicy, obchodziliśmy z najmłodszymi mieszkańcami Gminy Łapsze Niżne DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA


14.10.2017  - Piknik z latawcem, Warsztaty pn. „ W jakim powietrzu latają latawce?”

Dzieci uczestniczące w Pikniku z Latawcem wykonały prace, w których pokazały otaczające nas powietrze. Oprócz docenionego piękna krajobrazu na rysunkach pojawiły się elementy przyrody powodujące zanieczyszczenia powietrza. Dziecięce dzieła sztuki zawisły na „latającej wystawie”, a najlepsze zostały nagrodzone drobnymi upominkami.


15.09.2017 - 10 września przy GOK-u w Niedzicy odbył się ekologiczny piknik pn. „W zdrowej atmosferze”, poświęcony ochronie powietrza

Uczestnicy skorzystali z licznych atrakcji min. badań spirometrycznych, sprawdzających wydolność układu oddechowego oraz ryzyko wystąpienia astmy, obturacyjnej choroby płuc, niebezpiecznych dla zdrowia zwłaszcza przy wystąpieniu wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza.


21.08.2017 - Program pożyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizację domów jednorodzinnych


12.07.2017 - Wójt Gminy Łapsze Niżne serdecznie zaprasza mieszkańców na pokaz produkcji pelletu z lokalnych surowców, który odbędzie się 16 lipca 2017r.


24.05.2017 - Wygraj czujnik czadu!

Gmina Łapsze Niżne bierze udział w plebiscycie TAURONA „Konkurs z klimatem”


17.05.2017 - Wójt Gminy Łapsze Niżne serdecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie z przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska


04.04.2017  - Pokaz ekologicznych kotłów

Dnia 8 kwietnia przy Domu Ludowym w Łapszach Niżnych odbyło się zaaranżowane przez ekodoradcę spotkanie z mieszkańcami, połączone z pokazem kotłów spełniających wymagania ekoprojektu, w zakresie efektywności energetycznej i norm emisji.


04.04.2017 - Zaproszenie dla wszystkich mieszkańców na pokaz ekologicznych kotłów


29.03.2017 - Regulamin Konkursu w ramach akcji „Kocham czyste powietrze”


https://www.lapszenizne.pl/sites/default/files/styles/thumbnail/public/dsc00857_0.jpg?itok=jC1FcJRO15.03.2017 - Uwaga! Alarm! „SmogoSmok”

Najmłodsi mieszkańcy Gminy Łapsze Niżne wzięli udział w akcji mającej na celu zwrócenie uwagi na problemem zanieczyszczonego powietrza oraz promowanie właściwych postaw ekologicznych.


17.02.2017 - Informacja dot. Ankiet do inwentaryzacji ogrzewania budynków


21.12.2016 - Konsultacje społeczne projektu uchwały antysmogowej dla Małopolski


15.09.2016 - Aktualizacja Programu ochrony powietrza