Aktualności

 


19.05.2021 Green Week 2021

Z okazji obchodów EU Green Week 2021 – Europejski Zielony Tydzień 2021 pn. „Zero zanieczyszczeń to zdrowsi ludzie i.....


17.05.2021  Światowy Dzień Ziemi w Przedszkolu we Frydmanie oraz w Niedzicy

Co roku 22 kwietnia, obchodzony jest jako Światowy Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody odbyły się w...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało webinarium dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie łączy elementy wykładu z warsztatami prezentującymi dobre praktyki na rzecz ochrony klimatu. Webinarium jest bezpłatne i nie ma konieczności rejestracji udziału.


22.04.2021 12 artykułów, analiz i wywiadów, które każdy z nas powinien przeczytać w Dzień Ziemi

Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi, portal 300 gospodarka zrobił zestawienie 12 najciekawszych artykułów, analiz i wywiadów, które każdy z nas powinien przeczytać. Pokazują one, jak zmienia się nasz świat, co możemy z tym zrobić i dlaczego te zmiany nie ominą nikogo z nas.


21.04.2021   Reportarze o działaniach majacych na celu poprawę jakosci powietrza

Zapraszamy do oglądnięcia materiałów promujących działania, których celem jest poprawa jakości powietrza

- "Śleboda dla Czystego Powietrza"

- "Góral Potrafi"

Od 1 marca będzie obowiązywała nowa etykieta energetyczna dla niektórych urządzeń AGD i RTV.

Jesteś przedsiębiorcą, któremu nie są obce założenia gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ)? A może jako student masz...

W grudniu 2020r., w ramach realizacji projektu LIFE – „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferzeGmina Łapsze Niżne, za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej przekazała zestawy oszczędności energii do 5 potrzebujących rodzin


21.12.2020 - Apel o stosowanie lepszej jakości paliw

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego zwiększyło się ryzyko wystąpienia przekroczeń poziomów alarmowych zanieczyszczeń powietrza.


21.12.2020 - "Wsparcie techniczne dla promowania audytu energetycznego oraz inwestycji w efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach"

W projekcie "Wsparcie techniczne dla promowania audytu energetycznego oraz inwestycji w efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach" zostały przygotowane narzędzia, z których mogą korzystać przedsiębiorcy.


05.12.2020 - Nasze budynki podgrzewają klimat

WWF Polska i KAPE pokazują, jak to zmienić


04.12.2020 - Energia w małych i średnich przedsiębiorstwach - najlepsze praktyki i rekomendacje

W ramach projektu zebrano 49 dobrych praktyk, opisują one działania których przeprowadzenie zwiększa efektywność energetyczną działalność małych i średnich przedsiębiorstw.


12.10.2020 -  W zgodzie z naturą – Green Week 2020


16.09.2020 - Przesiadamy się na rower!


15.09.2020 - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu


09.09.2020 - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – inwentaryzacja źródeł ciepła


12.08.2020 - „Zielone” kino na weekend


04.08.2020 -  "Czyste Powietrze" – instrukcja wypełniania wniosku


29.07.2020 -  …taki mamy klimat

Gwałtowne zmiany pogody, braku śniegu, zniknięcie ryb z Bałtyku, wyższe ceny żywności, trudniejsza dostępność niektórych produktów. Zrujnowane rolnictwo i przemysł, brak dostępu do lekarza, masowe migracje klimatyczne i pozbawienie obywateli części praw. .....


21.07.2020 - Konsultacje społeczne Programu ochrony powietrza


17.06.2020 - Zanieczyszczenie powietrza w Gminie - wyniki pomiarów


15.06.2020 - Wyniki gminnego konkursu na utwór promujący ekologiczne zachowania


19.05.2020  - Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”


14.05.2020 - Gminny konkurs na utwór promujący ekologiczne zachowania

Gmina Łapsze Niżne organizuje konkurs pn. „Kulturalnie? Naturalnie!” dla uczniów Szkół Podstawowych (klasy I-VIII). Przedmiotem konkursu jest utwór literacki ujęty w formie wiersza o tematyce zachęcającej do promowania ekologicznych zachowań wśród mieszkańców gminy, szczególnie w zakresie ochrony powietrza.


28.04.2020 -  Teraz Środowisko!

Jaka energia będzie nas napędzać? Jaka jest kondycja środowiska przyrodniczego w Polsce? Jak branża budownictwa wypełnia standardy dotyczące efektywności energetycznej budynków?

Redakcja Teraz Środowisko z okazji swojego jubileuszu opublikowała raport: Ochrona środowiska w Polsce: perspektywy najbliższych lat. W publikacji ponad 40 ekspertów - przedstawicieli przedsiębiorstw, świata nauki i organizacji pozarządowych - komentuje sytuację w dziedzinach, w których się specjalizują.

Wiele ważnych pytań i odpowiedzi w elektronicznej wersji publikacji, dostępnej pod linkiem: https://www.teraz-srodowisko.pl/publikacja/

Zachęcam do lektury i śledzenia nowinek w zakresie działań środowiskowych.


27.03.2020 - „Owca Ola Bohaterką Pola” - darmowy audiobook dla dzieci


04.03.2020 - Sprawdź czym oddychasz - pyłomierz na Urzędzie Gminy w Łapszach Niżnych


27.02.2020 - Ile węgla potrzeba na zimę?

Kalendarzowa zima powoli dobiega końca, jednak  temperatura na zewnątrz nadal zmusza do korzystania z ogrzewania. Na podstawie ubiegłorocznych obserwacji każdy z nas wie, ile orientacyjnie ton paliwa w tym sezonie przerzuci przez swój piec. Problem pojawia się w momencie , gdy orientujemy się, że przez całe życie w komin szło kilka razy więcej opału, niż faktycznie potrzeba do ogrzania domu. Co teraz? Ile węgla właściwie powinno się spalać w ciągu zimy?  W czym tkwi błąd? Przyczyna takiego stanu rzeczy jest akurat dość prosta: zbyt wielki kocioł albo nieumiejętne rozpalanie. A przybliżone ilości dobrej jakości węgla, potrzebne na cały grzewczy sezon, przedstawia poniższa infografika.

Zobacz, ile przepłacasz.


27.02.2020 - Spalaj oszczędnie!

Wartość energetyczna drewna opałowego w głównej mierze zależy od jego wilgotności.

Drewno wykorzystuje się w celach opałowych od najdawniejszych czasów. Jest tanim i łatwo dostępnym produktem naturalnym, który nie zanieczyszcza atmosfery. Aby jednak można było mówić o spalaniu drewna z poszanowaniem środowiska i własnego portfela, musi być ono odpowiednio suche.


02.01.2020 -  Gmina Łapsze Niżne zakończyła realizację projektu

Gmina Łapsze Niżne zakończyła realizację projektu pn. „Obniżenie niskiej emisji w Gminie Łapsze Niżne poprzez wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa i paliwa gazowe) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 


12.11.2019 -  „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów oraz zatruciem tlenkiem węgla.


12.11.2019 - Ekointerwencja

Na stronie internetowej powietrze.malopolska.pl uruchomione zostało narzędzie w postaci formularza pn. EKOINTERWENCJA, które umożliwia  zgłaszanie naruszeń z zakresu ochrony środowiska. Wformularzu można zgłosić naruszenia przepisów w czterech obszarach: czytaj więcej...


08.11.2019 - Wybierz węgiel ze świadectwem

Od stycznia 2019r. obowiązują nowe przepisy dotyczące sprzedaży węgla. Każdy klient ma prawo, poprosić o certyfikat dla kupowanego opału. Po wejściu w życie ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw, pojawiło się wiele wątpliwości jakie informacje należy zamieścić na  danym świadectwie, a także jakie parametry powinien posiadać kupowany węgiel.


05.11.2019 - Piątka za segregację!

Gdzie stosowane są surowce odzyskiwane z odpadów? Jak poprawnie rozdzielać odpady, aby przynosiło to korzyści? Odpady segregowane nadające się do recyklingu są towarem, którego sprzedaż przynosi zyski.  czytaj więcej...


16.10.2019 - Agroenergia – dofinansowanie na  instalację fotowoltaiczną dla rolników


16.10.2019 - Mój prąd –  dofinansowanie do 5 000 zł za instalację fotowoltaiczną


10.09.2019 - Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu Zrównoważonego - zapraszamy do przyłączenia sie do akcji


10.09.2019 Lato z programem LIFE

Wakacje już za nami, powoli kończy się też lato. Dni stają się chłodniejsze i krótsze, widać pierwsze oznaki jesieni. Ostatnie dni sierpnia to czas, w którym po wielkim trudzie i pracy w polu,  rolnicy mogą cieszyć się z zebranych plonów podczas ich święta. W tym roku Gminne Dożynki odbywały się w Trybszu. Podczas wydarzenia w dniu 25 sierpnia swoje stanowisko zaprezentował Ekodoradca. czytaj więcej...


31.07.2019 - Odnawialne źródła energii-podpisywanie umów z mieszkańcami


24.04.2019 - Osoby fizyczne, przedsiębiorcy – informacja o obowiązku przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej


15.04.2019 - Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy Łapsze Niżne

Przedmiotem projektu jest montaż odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych na terenie powiatu chrzanowskiego, brzeskiego oraz nowotarskiego. Projekt jest realizowany w Partnerstwie 10 Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia. W ramach projektu zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła do c.w.u. oraz ekologiczne kotły na biomasę. czytaj więcej...


16.03.2019 - Nowe przepisy dotyczące sprzedaży kotłów na węgiel i drewno


15.03.2019  - Prognozy jakości powietrza

Szanowni Państwo,

Od 1 stycznia 2019 r. Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy ustawowo odpowiada za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski.

Prognozy jakości powietrza prezentowane są na stronie http://ios.edu.pl/jakosc-powietrza/ Dane aktualizowane są codziennie w godzinach porannych, na kolejne trzy dni („dziś-jutro-pojutrze”).

Aktualnie na stronie dostępne są:- mapy indeksu średniodobowego na kolejne trzy dni; - trend zmian indeksu w miastach wojewódzkich; - animacja rozkładu indeksu nad obszarem Polski.

Serdecznie zachęcamy do bezpłatnego korzystania z zamieszczanych prognoz, zarówno w formie udostępnianych na Państwa stronach mapek z podaniem źródła danych lub bezpośredniego odesłania do strony internetowej IOŚ-PIB.


08.03.2019  - Konkurs na innowacyjne rozwiązania dot. zmniejszenie ubóstwa energetycznego

Konkurs skupiający innowacyjne rozwiązania mające na celu zmniejszenie ubóstwa energetycznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej


26.02.2019 -  „Energia Plus” i „Ciepłownictwo powiatowe” - Następny etap walki o poprawę jakości powietrza

NFOŚiGW ogłasza dwa nowe programy


26.02.2019 - Baza Inwentaryzacji Ogrzewania Budynków

Gmina Łapsze Niżne w ramach obowiązku realizacji Programu Ochrony Powietrza prowadzi Bazę inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce.


26.02.2019 - Apel Wicemarszałka Małopolski do mieszkańców

W trosce o zdrowie Małopolan wicemarszałek Tomasz Urynowicz wystosował apel do Małopolan:


23.01.2019 -  Od Nowego Roku więcej formalności przy zakupie węgla


21.01.2019 - Wznowienie naboru – program Czyste Powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza, że 21 stycznia 2019r. zostanie wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego Czyste powietrze.” czytaj więcej...


11.01.2019 -  Normy jakości dla sprzedawanego węgla


04.01.2019 -  Komunikat w sprawie spalania odpadów zanieczyszczonego drewna w kotłach nieprzystosowanych do tego celu przez osoby fizyczne


02.01.2019 -  Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu ogrzewczego 2018/2019


07.11.2018 - Źródło Domowego Ciepła - Konkurs

Przedmiotem Konkursu jest napisanie przez uczestnika eseju, w którym opisze on aktualne źródło ciepła w jego domu (ogrzewania i ciepłej wody użytkowej) z wytłumaczeniem, dlaczego w jego życiu ważna jest ochrona środowiska i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Uczestnik powinien dołączyć kilka aktualnych zdjęć urządzenia grzewczego w jego domu, a także uzasadnić, dlaczego akurat jego źródło ciepła powinno być wymienione na nowoczesne i ekologiczne urządzenia De Dietrich. czytaj więcej...


05.11.2018 - Szkolenia instruktażowo-informacyjne dla mieszkańców gminy

Dnia 23 i 24 października 2018 roku w Gminie Łapsze Niżne odbyły się szkolenia instruktażowo-informacyjne organizowane w ramach projektu nr RPMP.04.04.02-12-0220/17 „Obniżenie niskiej emisji w Gminie Łapsze Niżne poprzez wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa i paliwa gazowe)” czytaj więcej...


29.10.2018 - Dzień otwarty ekologicznego ogrzewania

W dniu 19.10.2018  o godzinie 10.00 w  Szkole Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych przy ul. Długa 12, odbył się „Dzień otwarty ekologicznego ogrzewania”.  czytaj więcej...


19.10.2018 - Zaproszenie na szkolenia instruktażowo-informacyjne dla mieszkańców gminy

Gmina Łapsze Niżne zaprasza na szkolenia instruktażowo-informacyjne organizowane w ramach projektu nr RPMP.04.04.02-12-0220/17 „Obniżenie niskiej emisji w Gminie Łapsze Niżne poprzez wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa i paliwa gazowe)”


18.10.2018 - Dzień otwarty ekologicznego ogrzewania - zapowiedź

Dnia 19.10.2018  o godzinie 10.00 w  Szkole Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych przy ul. Długa 12, rozpocznie się „Dzień otwarty ekologicznego ogrzewania”.  czytaj więcej...


10.10.2018 - Projekt LIFE na Gminnych Dożynkach we Frydmanie

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego Rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, dlatego ważne jest aby po tak wielkim trudzie pamiętać o środowisku, które wpływa na jakość zebranych plonów.  czytaj więcej...


10.10.2018 - Oczyszczacze Powietrza w Gminie Łapsze Niżne

Wraz z końcem wakacji, do żłobka, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Łapsze Niżne trafiły oczyszczacze powietrza


10.08.2018 - Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działając jako Instytucja Organizująca Konkurs (IOK), na podstawie Umowy POIiŚ nr 1 MG-NFOŚiGW/2014 w sprawie realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 zawartej w dniu 18 grudnia 2014 r., ogłasza konkurs czytaj więcej...


26.06.2018 - Wręczenie nagród w konkursie na spot (filmik) zachęcający do wymiany kotłów

26 czerwca 2018 roku w Sali Obrad Urzędu Gminy w Łapszach Niżnych podczas Sesji Rady Gminy Łapsze Niżne odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom Konkursu. czytaj więcej...


13.06.2018 - Ogłoszenie wyników gminnego Konkursu na spot (filmik) zachęcający do wymiany kotłów

Z przyjemnością  informujemy, że konkurs na spot (filmik) zachęcający do wymiany palenisk domowych został rozstrzygnięty. czytaj więcej...


03.06.2018 - Dzień Dziecka z projektem LIFE

3 czerwca 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy podczas Festynu Rodzin z okazji Dnia Dziecka Ekodoradca przygotował dla najmłodszych mieszkańców Gminy Łapsze Nine zabawy z zakresu ochrony powietrza.  czytaj więcej...


30.05.2018 - Dofinansowanie dla EKO-PRZEDSIĘBIORCÓW w zakresie podniesienia efektywności energetycznej przedsiębiorstw

Zarząd Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów czytaj więcej...


30.05.2018 - Dopłaty do częściowej spłaty kredytów bankowych w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej

10 maja 2018 roku, Bank Ochrony Środowiska oraz Bank Spółdzielczy w Jordanowie podpisały z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie umowy czytaj więcej...


29.05.2018 - Green Week 2018 w Gminie Łapsze Niżne

23 maja w Szkole Podstawowej im. Błogosławionego Jana Pawła II w Łapszach Wyżnych Ekodoradca spotkał się z uczniami tej Placówki aby opowiedzieć o stanie jakości powietrza w gminie


21.05.2018 - Obchody Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Trybszu

17 maja 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętej Elżbiety Węgierskiej w Trybszu obchodzili Dzień Ziemi, który tego roku poświęcony był ochronie powietrza.


17.05.2018 - Gminny konkurs na spot (filmik) zachęcający do wymiany kotłów

Celem konkursu jest stworzenie spotu (filmiku) zachęcającego mieszkańców Gminy Łapsze Niżne do wymiany starych kotłów oraz promowania ekologicznego ogrzewania.


09.05.2018 - "Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Łapszach Niżnych"

9 maja odbyło się spotkanie Ekodoradcy Gminy Łapsze Niżne z  uczniami klas od I-VI na temat powietrza i smogu


14.03.2018 - "Uwaga Alarm SmogoSmok"

14 marca 2018 uczniowie klasy „O” Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Uwaga Alarm SmogoSmok”.


14.03.2018 - Baza Inwentaryzacji Ogrzewania Budynków

Gmina Łapsze Niżne w ramach obowiązku realizacji Programu Ochrony Powietrza prowadzi Bazę inwentaryzacji ogrzewania budynków w Małopolsce.


12.01.2018 - Oceń swojego Ekodoradcę


14.11.2017 - 14 listopada „Dzień czystego powietrza”

14 listopada w GOK-u w Niedzicy, obchodziliśmy z najmłodszymi mieszkańcami Gminy Łapsze Niżne DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA


14.10.2017  - Piknik z latawcem, Warsztaty pn. „ W jakim powietrzu latają latawce?”

Dzieci uczestniczące w Pikniku z Latawcem wykonały prace, w których pokazały otaczające nas powietrze. Oprócz docenionego piękna krajobrazu na rysunkach pojawiły się elementy przyrody powodujące zanieczyszczenia powietrza. Dziecięce dzieła sztuki zawisły na „latającej wystawie”, a najlepsze zostały nagrodzone drobnymi upominkami.


15.09.2017 - 10 września przy GOK-u w Niedzicy odbył się ekologiczny piknik pn. „W zdrowej atmosferze”, poświęcony ochronie powietrza

Uczestnicy skorzystali z licznych atrakcji min. badań spirometrycznych, sprawdzających wydolność układu oddechowego oraz ryzyko wystąpienia astmy, obturacyjnej choroby płuc, niebezpiecznych dla zdrowia zwłaszcza przy wystąpieniu wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza.


21.08.2017 - Program pożyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizację domów jednorodzinnych


12.07.2017 - Wójt Gminy Łapsze Niżne serdecznie zaprasza mieszkańców na pokaz produkcji pelletu z lokalnych surowców, który odbędzie się 16 lipca 2017r.


24.05.2017 - Wygraj czujnik czadu!

Gmina Łapsze Niżne bierze udział w plebiscycie TAURONA „Konkurs z klimatem”


17.05.2017 - Wójt Gminy Łapsze Niżne serdecznie zaprasza mieszkańców na spotkanie z przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska


04.04.2017  - Pokaz ekologicznych kotłów

Dnia 8 kwietnia przy Domu Ludowym w Łapszach Niżnych odbyło się zaaranżowane przez ekodoradcę spotkanie z mieszkańcami, połączone z pokazem kotłów spełniających wymagania ekoprojektu, w zakresie efektywności energetycznej i norm emisji.


04.04.2017 - Zaproszenie dla wszystkich mieszkańców na pokaz ekologicznych kotłów


29.03.2017 - Regulamin Konkursu w ramach akcji „Kocham czyste powietrze”


https://www.lapszenizne.pl/sites/default/files/styles/thumbnail/public/dsc00857_0.jpg?itok=jC1FcJRO15.03.2017 - Uwaga! Alarm! „SmogoSmok”

Najmłodsi mieszkańcy Gminy Łapsze Niżne wzięli udział w akcji mającej na celu zwrócenie uwagi na problemem zanieczyszczonego powietrza oraz promowanie właściwych postaw ekologicznych.


17.02.2017 - Informacja dot. Ankiet do inwentaryzacji ogrzewania budynków


21.12.2016 - Konsultacje społeczne projektu uchwały antysmogowej dla Małopolski


15.09.2016 - Aktualizacja Programu ochrony powietrza