Pokaz ekologicznych kotłów

wtorek, Kwiecień 11, 2017

Dnia 8 kwietnia przy Domu Ludowym w Łapszach Niżnych odbyło się zaaranżowane przez ekodoradcę spotkanie z mieszkańcami, połączone z pokazem kotłów spełniających wymagania ekoprojektu, w zakresie efektywności energetycznej i norm emisji.

Na temat zmian wynikających z wprowadzenia uchwały antysmogowej dla Małopolski, przeciwdziałaniu spalania opadów wypowiedział się Radca Prawny z Fundacji Frank Bold – Miłosz Jakubowski. Zostały poruszone również kwestie stanu jakości powietrza oraz dofinansowań na wymiany starych kotłów, zakup instalacji OZE i termomodernizację budynków. Zagadnienia te wzbudziły duże zainteresowanie przybyłych osób, co potwierdziła wysoka frekwencja oraz ogrom zadawanych pytań ze strony mieszkańców.

Na zewnątrz swoje produkty zaprezentowało 11 producentów kotłów. Pokaz tych nowoczesnych i przede wszystkim ekologicznych urządzeń przyciągnął zarówno zwolenników znanego ekogroszku jak i coraz popularniejszej biomasy, gdyż to właśnie tego typu kotły będą możliwe do zakupienia przez mieszkańców w ramach realizacji przez gminę dofinansowania z RPO Poddziałanie 4.4.2 i 4.4.3. Ponadto zgodnie z wprowadzoną uchwałą antysmogową od 1 lipca 2017 każdy nowo zamontowany piec, kocioł, czy kominek będzie musiał spełniać unijne normy ekoprojektu, dlatego ich prezentacja była ważny nie tylko dla osób wymieniających stare piece ale również dla tych którzy planują zakup do nowo powstałego budynków.

Dziękujemy wszystkim przybyłam za uczestnictwo oraz zaangażowanie w zorganizowanym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że nasze starania ułatwią skomplikowaną procedurę ubiegania się o środki na zakup nowego kotła oraz pomogą w dostosowaniu do zachodzących zmian.

 

Małgorzata Olejarz
Ekodoradca w Gminie Łapsze Niżne

 

GALERIA ZDJĘĆ

Kategoria: