„Uwaga Alarm SmogoSmok”

14 marca 2018 uczniowie klasy „O” Szkoły Podstawowej im. Błogosławionego Ks. Józefa Stanka w Łapszach Niżnych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Uwaga Alarm SmogoSmok”, mających na celu zwrócenie uwagi na problemem zanieczyszczonego powietrza oraz promowanie właściwych postaw ekologicznych.

Podczas zajęć dzieci zapoznały się z historyjką  pewnej rodziny, w  której wszyscy członkowie chorowali  z powodu smogu zatruwającego powietrze. Okazało się, że sprawcą był groźny „Smogosmok”  pojawiający się w snach dzieci, dlatego też  zastanawiali się nad tym, co zrobić, by się go pobyć. Nic nie pomagało, dopiero  wracająca z konferencji mama uświadomiła wszystkich, że jedynym sposobem  pozbycia się  smogu jest dbanie o czyste powietrze,  a więc przede wszystkim niepalenie w piecach plastikowych butelek, kolorowych gazet i innych opadów, które jeszcze bardziej zwiększa toksyczność wdychanego powietrza.

Dzieci rysując pokazały jak bardzo, w ich oczach zmienia się otoczenie gdy nadchodzi zima i wszyscy zaczynają palić w piecach. Dzielnie odpowiadały na pytania co to jest SMOG, skąd się bierze, co się w nim znajduje i jak można mu się przeciwstawić.

Akcję przeprowadził Ekodoradca Gminy Łapsze Niżne w ramach projektu zintegrowanego LIFE pn. "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze" realizowanego przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej z wykorzystaniem materiałów Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.