DZIEŃ BOHATERA LITERACKIEGO W ZPO W NIEDZICY

pondelok, február 20, 2017

Literatura stanowi odwieczną, wielką i przepiękną opowieść o człowieku, która nie ma końca. Jest odbiciem życia ludzkiego przepełnionego radością, smutkiem, cierpieniem oraz sprzecznościami, jakie nim targają. Zmusza do poszukiwania sensu istnienia, jego celu i wyborach, których dokonuje przy życiowych „zakrętach”. Świadczy o miłości i śmierci, o wielkości i małości, dając swój wyraz w niezwykłych osiągnięciach człowieka oraz bolesnych porażkach. Literatura stawia pytania, zmuszając czytelnika do refleksji i zadumy nad sobą samym oraz otaczającym go światem. Jednocześnie nie pozostawia człowieka samego, ale wskazuje odpowiedzi i rozwiązania w najważniejszych jego sprawach.

            Do lektury opowieści o człowieku i udziału w żywej rozmowie zaprosili bohaterowie literatury polskiej oraz powszechnej, którzy w dniu 27 stycznia 2017 roku odpowiedzieli na zaproszenie nauczyciela języka polskiego oraz Biblioteki i odwiedzili Zespół Placówek Oświatowych w Niedzicy. Na dzień przed feriami miało miejsce półroczne podsumowanie czytelnictwa klas IV – VI SP, w ramach którego uczniowie dokonali wyboru i wcielili się w różne postacie literackie. Celem nadrzędnym akcji było propagowanie czytelnictwa poprzez wspólną zabawę, integrację i działania mające na celu wzbudzenie zainteresowań literaturą. Każdy uczeń, a właściwie już bohater literacki, miał zachęcić swych rówieśników do lektury, którą warto przeczytać. Zatem akcja miała też na celu kształtowanie umiejętności dokonywania świadomych wyborów oraz właściwego zaprezentowania wybranej przez siebie postaci literackiej, co przejawiało się w postawie oraz zwięzłej wypowiedzi. Każdy uczeń przygotowywał się merytorycznie, by odpowiedzieć na zadawane pytania, spośród których najważniejsze prowadziły do uzasadnienia swego wyboru i przedstawienia argumentów mających na celu przekonanie innych, dlaczego warto przeczytać dany utwór.

            Wśród bohaterów literackich, którzy zajęli miejsca w szkolnych ławkach i spacerowali po korytarzach, były postacie historyczne oraz fikcyjne. Do rzeczywistych należeli bohaterowie „Dywizjonu 303” A. Fiedlera oraz żołnierze, o których świadczy polska poezja patriotyczna, a reprezentował ją liryk K. I. Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Obok nich pojawiła się postać Ireny Sendlerowej, skromnej i przez wiele lat nieznanej bohaterki, która zapisała się na kartach historii jako polska działaczka społeczna i charytatywna, ratując 2500 żydowskich dzieci. Jej życie jako „Matki Dzieci Holocaustu” przedstawione zostało w książce „Dzieci Ireny Sendlerowej” autorstwa A. Mieszkowskiej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się postacie z powieści historycznych i nowel H. Sienkiewicza. W książkach „Krzyżacy”, „Potop”, „W pustyni i w puszczy”, „Janko Muzykant” i „Latarnik” wskazywano na patriotyzm, przywiązanie do tradycyjnych wartości oraz głoszonych idei. W ten sposób przyczyniono się do popularyzacji literatury tego Wielkiego Polaka. Niemałe zainteresowanie wzbudziły też książki biograficzne, które przedstawiają sylwetki znanych postaci polskich, takich jak Fryderyk Chopin – „Wielcy kompozytorzy”. Nie zabrakło też przedstawicieli światowej piłki nożnej – „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem” i „Gareth Bale. Nadzieja królewskich”. Przywołano również postacie z legend polskich, które wspomina tradycja naszych regionów – Janosika oraz Świętą Kingę. Nie zapomniano też o literaturze lokalnej, jaką prezentowały książki: „Góralskie serce w zielonym listku pieśni. Antologia poezji regionu Podtatrza” i „Spisko czytanka”. Gwarowe teksty prozatorskie i poetyckie dopełniały stroje ze Spisza i z Pienin. Mając na uwadze młodszych czytelników naszej szkoły, uczniowie przywołali postacie z lektur: „Pippi Langstrumpf”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach”, „Bob budowniczy”, „Mulan”, „Lew, Czarownica i stara szafa”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Przypadki Robinsona Cruzoe”, „Pory roku”.

Tak zakończył się Dzień Bohatera Literackiego. Jednak postacie z lektur nie odeszły na zawsze, a czekają na nas w swoim świecie, do którego zapraszają wszystkich. Trzeba pamiętać, że z bohaterami literackimi spotykamy się zawsze wtedy, gdy sięgamy po książkę. Można wspomnieć, że już wkrótce niektórzy znów nas odwiedzą, a będą to postacie z utworów H. Sienkiewicza oraz z lektur: „Lew, Czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa, „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery i „Romeo i Julia” W. Szekspira.

Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich wpierających naszą akcję czytelniczą. W pierwszej kolejności dziękujemy Uczniom klas IV – VI, którzy swą postawą zachęcali do czynnego udziału w propagowaniu czytelnictwa, jak też Uczniom z innych klas, za to, że nie pozostali obojętni na działania szkolne. Szczególne podziękowania kierujemy do Rodziców. Wasze zaangażowanie i praca codzienna były widoczne w tym dniu szczególnie. Wyrazy wdzięczności należą się również Nauczycielom, a głównie Opiekunowi SU, który zawsze z troską wspiera nasze działania.

            Na koniec warto przytoczyć słowa czeskiego pedagoga J. A. Komeńskiego z XVII w., którego słowa są wciąż „żywe”:

„Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są bowiem szkoły, których nie ożywiają książki.”

ZPO Niedzica

 

Kategoria: