Kultura i turystyka

OFERTA TURYSTYCZNA

 

Gmina Łapsze Niżne położona jest na Spiszu pomiędzy Podhalem a Pieninami, w malowniczym regionie, gdzie  przez wieki ścierały się wpływy polskie, węgierskie, słowackie i wołoskie, stąd też bierze się jej różnorodność przejawiająca się w bogactwie kulturowym, tradycjach, języku, stylu architektonicznym.

Sąsiaduje z gminami: Bukowina Tatrzańska, Czorsztyn, Nowy Targ, na południu graniczy ze Słowacją, granicę od strony północno-wschodniej wyznaczają  wody Jeziora Czorsztyńskiego, a od zachodniej – rzeka Białka. W skład gminy wchodzi dziewięć sołectw: Łapsze  Niżne, Łapsze Wyżne, Kacwin, Niedzica, Niedzica-Zamek, Falsztyn, Frydman, Trybsz i Łapszanka. 

Na terenie Gminy Łapsze Niżne znajdują się  ciekawe obiekty zabytkowe i bogata kultura ludowa. Każda spiska miejscowość posiada interesujące atrakcje dla turysty. Znawcy architektury sakralnej spotkają na szlaku gotyckim przykłady gotyku, rokoka i baroku. Dużym atutem turystycznym jest żywy folklor spiski kultywowany przez mieszkańców gminy.

Oryginalny krajobraz, odrębne zwyczaje, stroje, styl architektoniczny, a wreszcie słynna stara warownia węgierska – Zamek „Dunajec” w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim to główne walory turystyczne. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą wędrować szlakami turystycznymi w Pieninach Spiskich i Magurze, aktywnie wypoczywać na rowerze podążając licznymi w gminie ścieżkami pieszo-rowerowymi, uprawiać sporty wodne na Jeziorze Czorsztyńskim. Z tafli Jeziora najlepiej podziwiać piękno naszej przyrodniczej perełki jaką jest rezerwat przyrody „Zielone Skałki”.

Czyste powietrze, urokliwe widoki, spokojne tereny gminy to raj dla turystów. Urozmaicone zaplecze noclegowe od gospodarstw agroturystycznych poprzez hotele, pensjonaty po komnaty zamkowe stanowi idealną bazę wypadową w pobliskie Pieniny, Tatry i Gorce.