KU PAMIĘCI MARII WIŚMIERSKIEJ

streda, november 16, 2022

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łapszach Niżnych w roku szkolnym 2021/2022 realizowali projekt „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej” organizowany przez IPN. W ramach tego projektu przygotowali film o łapszańskiej bohaterce Marii Wiśmierskiej, która działała na rzecz polskości Spisza i za swoją pracę otrzymała  Medal Niepodległości od prezydenta Ignacego Mościckiego w 1937 roku. Wspomniany  projekt zakładał również propagowanie opisywanej bohaterki. I tu w ramach tych założeń przygotowano artykuł  oraz posadzono drzewko przed budynkiem naszej szkoły upamiętniające postać Marii Wiśmierskiej. Los zadecydował, że drzewem tym okazała się być lipa drobnolistna (Tilia cordata) – gatunek drzewa sadzony często przy domach, ogrodach i dość częsty w naszych lasach, a wiemy z opowiadań osób znających Panią Marię, iż prowadziła małe gospodarstwo i miała ogród, w którym prawdopodobnie rosły też i lipy. A już na pewno kochała spokój i przyrodę i w takim miejscu żyła i mieszkała. Wybrane drzewo symbolicznie zapisze pamięć o naszej rodaczce, a kwitnąca lipa na pewno pięknie tę pamięć będzie dokumentować. Co ważne będzie to drugie tak ważne drzewo rosnące przed naszą szkołą, wcześniej w 2010 roku zasadziliśmy Dąb Pamięci dla popr. Ignacego Plucińskiego z Jurgowa zamordowanego w Charkowie. Kończąc napiszmy jeszcze jedno – drzewo zasadzili uczniowie naszej szkoły 8 listopada, 2022 roku, w roku w którym mija 135 rocznica jej urodzin, 85 lat jak otrzymała Medal Niepodległości i 48 rocznica jej śmierci.

 

 

Nauczyciele Szkoły Podstawowej

w Łapszach Niżnych

 

 

Niżej zamieszczamy linki do przygotowanego

przez nas filmu  i tekstu na temat życia Marii Wiśmierskiej

link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=SuOYNQeFiIc

link do tekstu:

https://splapszenizne.pl/n,konkurs-niezwyciezone-bohaterki-niepodleglej