W ŁAPSZACH NIŻNYCH OTWARTO WYSTAWĘ „SPISZAK W POWSTANIU WARSZAWSKIM”

wtorek, Lipiec 2, 2024

By upamiętnić 80. rocznicę śmierci bł. ks. Józefa Stanka – pallotyna, żołnierza AK i kapelana, Spiszaka, który zginął w Powstaniu Warszawskim 30 czerwca, po mszy świętej o godz. 11.30 przy kościele w Łapszach Niżnych uroczyście otwarto wystawę „Spiszak w Powstaniu Warszawskim”. Siedem plansz tworzących ekspozycję przygotowane zostało w ramach projektu o tej samej nazwie, co wystawa realizowanego przez GOK w Łapszach Niżnych.  Plansze ustawiono tuż obok kościoła od strony drogi, gdzie na ścianie jego budynku znajdują się tablice poświęcone pamięci błogosławionego Łapszanina i gdzie podczas wielu uroczystości związanych z jego postacią składane są kwiaty. Autorem tekstów z wystawy jest Julian Kowalczyk, historyk, regionalista i autor publikacji o bł. ks. Józefie Stanku. Podczas inauguracji wystawy prowadzonej przez łapszańskiego proboszcza ks. Grzegorza Książka, głos zabrali: Dyrektor GOK-u p. Krystyna Milaniak, Julian Kowalczyk i wójt Gminy p. Jakub Jamróz. Spotkanie zakończyła modlitwa za wstawiennictwem bł. ks. J. Stanka. Niedzielna prezentacja obrazów opisujących życie błogosławionego Spiszaka zgromadziła wielu zainteresowanych, mieszkańców wsi i regionu, jak i turystów goszczących na Spiszu, a przygrywająca spiska kapela w składzie: Kaczmarczyk Patryk, Kowalczyk Grzegorz i Kapołka Piotr zachęcała do zatrzymania się i wczytania w dzieje naszej historii.

Wystawę można oglądać w Łapszach Niżnych do 21 lipca, potem przez najbliższe miesiące będzie dostępna dla oglądających w kolejnych wsiach Gminy Łapsze Niżne.

Zachęcamy wszystkich do jej zobaczenia i poznania historii życia bł. ks. Józefa Stanka.

zdjęcia: Foto-Film Spisz Podhale Kamil Kowalczyk i archiwum parafii

 

Projekt „Spiszak w powstaniu warszawskim” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Kategoria: