W antycznym teatrze we Frydmanie

W antycznym teatrze we Frydmanie

19 czerwca 2015 r. w salce teatralnej szkoły we Frydmanie miała miejsce prezentacja projektu uczniowskiego pt. „W antycznym teatrze”. Realizowało go sześcioro uczniów z klasy II (Sebastian Gałowicz, Przemek Stefaniak, Julia Kasprzak, Kinga Śliwa, Wiktoria Klimczak, Ania Jurkowska) i „rodzynek” z klasy pierwszej – Łukasz Myśliwiec, wszyscy pod opieką Krzysztofa Mikołajczyka. Grupa była wspomagana przez członkinie koła teatralnego z klasy 1. – Sarę Dudas, Lenę Brzyżek i Patrycję Pietraszek.

W ramach projektu uczniowie pokazali na deskach szkolnej sceny fragment „Antygony” Sofoklesa przygotowany w zgodzie z rygorami antycznymi. A więc na scenie występowało tylko trzech aktorów, do tego samych mężczyzn (Kreon – Sebastian Gałowicz, Antygona – Łukasz Myśliwiec, Strażnik – Przemek Stefaniak), ubranych w obowiązkowe chitony (stroje męskie) i peplos (szata kobieca) w nieodłącznych w greckim teatrze maskach, koturnach i w przypadku Antygony onkos (peruka). Poniżej na szkolnej „orchestrze” pląsał chór złożony z braku chłopaków z odpowiednio ubranych dziewczyn: Julki Kasprzak, Kingi Śliwy, Ani Jurkowskiej, Wiktorii Klimczak, Patrycji Pietraszek i Sary Dudas pod przewodem koryfeusza – Leny Brzyżek. Chór jak przed wiekami wykonywał partie deklamowane i śpiewane. Scenografię spektaklu stanowiły skromne kolumny w porządku jońskim przypięte do „skene”. Fragment spektaklu obfitował w charakterystyczne dla greckich standardów elementy: oszczędną grę aktorów (liczyło się przede wszystkim słowo), stopniowanie napięcia, jedność miejsca, czasu (na Sali było oczywiście jasno) i akcji oraz dopasowanie stylu mówienia do w tym przypadku poważnej tematyki dzieła (zasada decorum). I nawet jeśli widzowie nie przeżyli katharsis, co było celem greckich i poniekąd naszego spektaklu, to na pewno mogli przynajmniej po części posmakować zjawiska, które przed epoką kultury masowej, cieszyło się ogromną popularnością wśród Hellenów.

Spektakl został wzbogacony przez odpowiednią oprawę teoretyczną i poglądową. Sebastian Gałowicz przygotował prezentację multimedialną na temat historii greckiego teatru, którą zaprezentował przed spektaklem. Makietę greckiego teatru wykonała z masy solnej Ania Jurkowska. Plansze na temat budowy tragedii antycznej, sylwetek najwybitniejszych greckich tragików oraz rekwizytów stosowanych w antycznym teatrze opracowały odpowiednio Wiktoria Klimczak, Kinga Śliwa i Julia Kasprzak.

Prezentacja mimo kilku niedociągnięć i towarzyszącej niektórym uczniom tremy zakończyła się sukcesem.

Krzysztof Mikołajczyk