Zakończenie realizacji kolejnego projektu pt. "Warsztaty kroju i szycia stroju regionalnego"

piątek, Listopad 30, 2018

Strój ludowy to w obecnych czasach najbardziej widoczny element naszego folkloru. Jest ciekawy, barwny i bogaty. Możemy być dumni, że przetrwał na naszym terenie. Jeszcze kilkanaście lat temu starsze kobiety przychodziły w nim na niedzielne nabożeństwa. Obecnie stroje ludowe zakładają kobiety i dziewczęta tylko na ważne uroczystości kościelne. W tak wielu regionach Polski strój ludowy jest już tylko kostiumem scenicznym zespołów folklorystycznych. Tak w naszej gminie stać się nie może. Trzeba nie tylko zachęcać młodzież do noszenia tego stroju, należy zadbać również o to, aby nie zaginęły wśród kobiet umiejętności ich uszycia.

Projekt „Warsztaty kroju i szycia stroju regionalnego” dofinansowany był ze środków otrzymanych z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Małopolska Lokalnie. Południe oraz Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA.

Na pierwszym spotkaniu  koordynator projektu zapoznał panie z celami i harmonogramem projektu oraz przybliżył historię stroju spiskiego. Na kolejnych spotkaniach w świetlicy Gminnej Biblioteki w Łapszach Niżnych rozpoczęło się krojenie materiału z którego uszyto koszule, spodniki (halki) i fartychy (zapaski). Pani instruktor pokazała jak kroić elementy stroju, jak marszczyć, w jakiej kolejności zszywać. I tylko po głowach snuje się myśl, jak radziły sobie z szyciem nasze babcie – bez stebnówki i owerloka? Najtrudniejszym zadaniem przed uczestniczkami warsztatów było – krojenie, szycie i wyszywanie lajbików (gorsetów) i portek (spodni). Pani instruktor cierpliwie demonstrowała technikę haftu, który wymaga precyzji i dokładności. Uczestniczki przekonały się jak trudnym w szyciu okazuje się aksamit. Nie łatwo na nim wyszywać. Musiały także poradzić sobie z przeszyciem sukna na portki. Tkanina na szczęście jest lekka i stosunkowo cienka.  Nie taka jak ta dawna. Niezmiernie cieszy fakt, że tym jak powstaje strój ludowy zainteresowała się również młodzież. Z zainteresowaniem przyglądała się jak powstają elementy stroju. Podziwiała wyszyte haftem lajbiki. Możemy liczyć, że młode pokolenie kontynuować będzie tradycje i dbać będzie aby nasz piękny strój regionalny nie zaginął.

Grupa nieformalna Mamy Dla Dzieci

wraz z Patronem Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Niedzicy

Kategoria: