Trzy krainy logo

XXVIII Śpiskie Zwyki - Wyniki Konkursu

wtorek, luty 6, 2018

W pierwszy dzień na Zamku Dunajec w Niedzicy odbył się konkurs gawędziarzy, skrzypków i śpiewaków. Można było obejrzeć 65 występów, w tym 23 instrumentalistów skrzypków, 17 śpiewaków, 10 grup śpiewaczych oraz 15 gawędziarzy. 

Drugiego dnia, na deskach sceny w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowało się 20 zespołów z terenu Polskiego Spisza, w tym 9 dziecięcych, 4 młodzieżowych i 7 w kategorii dorosłych. Powołana specjalnie komisja w składzie:

Aleksandra Szurmiak Bogucka – etnomuzykolog,
Michalina Wojtas – choreograf,
Jadwiga Adamczyk – muzyk, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu,
Benedykt Kafel – etnograf, przedstawiciel MCK „Sokół” w Nowym Sączu

obejrzała, omówiła i oceniła występy zespołów, biorąc pod uwagę najlepsze walory artystyczne zawarte w prezentowanych programach. Dzięki prezentowanym scenkom publiczność miała okazję przypomnieć sobie tradycyjne spiskie zwyczaje i scenki rodzajowe, jak choćby: „Kondzielno izba”, „Przy robocie o urodzie”, „Ucyme sie kwiotki suć”, „Ryftuwanie na potańcowke”, „Kied weselnicy som w kościele”, „Asynterka”, „Wilijo”, „Polywacka”, „Idom kolyndnicy”, „Wkupuwanie do babof”, „Ojcowskie przezegnanie”.

Protokół z posiedzenia komisji (3 luty sobota)       

Protokół z posiedzenia komisji (4 luty niedziela)  

                           Składam serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu, opiekunom i instruktorom za zaangażowanie i ogromny wkład pracy w kultywowanie naszych tradycji. Miejmy nadzieję, że z roku na rok chęć propagowania naszej spiskiej, rodzimej tradycji będzie coraz bardziej powszechna i trwała.

Krystyna Milaniak

Kategoria: 
Back to Top