Trzy krainy logo

Wyróżnienie dla Aleksanrdy Kucharskiej – uczennicy ZPO w Niedzicy

środa, Kwiecień 12, 2017

W dniu 7 kwietnia br. w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XII edycji Konkursu Literackiego „Na tatrzańskim szlaku”, na którą zaproszono uczennicę VI klasy Szkoły Podstawowej w Niedzicy – Aleksandrę Kucharską wraz z opiekunem naukowym – nauczyciel języka polskiego.

Organizatorem Konkursu był Zespół Szkół im. Legionów Polskich w Poroninie i Tatrzański Park Narodowy. Za cel obrano sobie: budzenie wrażliwości na piękno tatrzańskiej przyrody, propagowanie turystyki górskiej, kształtowanie kompetencji literackich uczniów, uhonorowanie postaci św. brata Alberta w roku Adama Chmielowskiego. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa małopolskiego. Uczestnicy byli oceniani w trzech kategoriach wiekowych: I grupa: klasy III szkół podstawowych, II grupa: klasy IV-VI szkół podstawowych, III grupa: klasy I-III gimnazjum.

Tematem Konkursu były Tatry, refleksje nad pięknem i magią tego niezwykłego miejsca, związki człowieka z naturą oraz perspektywy i zagrożenia górskiej przyrody. Uczniowie mieli do wyboru 3 tematy, które należało rozwinąć, stosując wskazaną formę wypowiedzi pisemnej: „Lekcja w szkole gór, czyli relacja o zdobywaniu życiowych, emocjonalnych doświadczeń w zetknięciu z potęgą Tatr” – opowiadanie; „Góry oczyszczają z egoizmu i pychy”/„Góry uczą szukania, uczą cierpliwości, oczyszczają z egoizmu” – tekst argumentacyjny; wywiad z człowiekiem gór.

Komisja w składzie: Agata Serwicka, Alina Sidor – TPN, Marek Kot – TPN, Małgorzata Kot – TPN, zadecydowała o przyznaniu wyróżnienia dla Aleksandry Kucharskiej za pracę na temat: „Lekcja w szkole gór, czyli relacja o zdobywaniu życiowych, emocjonalnych doświadczeń w zetknięciu z potęgą Tatr” – opowiadanie. Uczennica była pierwszą z 13 osób, które otrzymały dyplom wyróżnienia. W tej kategorii wiekowej wzięło udział 105 uczestników.

Gratulujemy sukcesu naszej uczennicy, która w swej pracy i codzienną postawą dowodzi słuszności słów brata Alberta, będących motywem przewodnim Konkursu:

Człowiekiem gór nie jest ten,

który umie i lubi chodzić po górach,

ale ten, który górami potrafi żyć w dolinach.

Gdy człowiek czuje się jak karzeł wobec ogromu gór

i gdy poznając samego siebie, swoje wnętrze,

swoje możliwości, swoją niewystarczalność,

zdobywa krok za krokiem jedną z najcenniejszych cech ludzkich – pokorę,

która zdobyta w górach owocuje w dolinach.

 

ZPO Niedzica

 

 

Kategoria: 
Back to Top