Trzy krainy logo

V Międzyszkolny Konkurs Papieski w ZPO w Niedzicy

piątek, Maj 19, 2017

Papież Jan Paweł II i Orędzie Fatimskie

W dniu 18 maja br. w Zespole Placówek Oświatowych w Niedzicy odbył się V Międzyszkolny Konkurs Papieski, który został zorganizowany przez: ZPO w Niedzicy, Szkolne Koło Caritas nr 111, Parafię Świętego Bartłomieja w Niedzicy. Konkurs adresowany był do uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych z terenu Gminy Łapsze Niżne i Gminy Czorsztyn. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 5 szkół: Szkoła Podstawowa w Maniowach, Szkoła Podstawowa w Kluszkowcach, Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych, Szkoła Podstawowa w Łapszach Niżnych, Szkoła Podstawowa w Kacwinie.

Tegoroczny temat Konkursu związany był z 100. rocznicą objawień Maryjnych w Fatimie, która przypada w roku 2017. Stąd też temat tegorocznej edycji Konkursu: Papież Jan Paweł II i Orędzie Fatimskie. Za cel obrano sobie: duchowe przygotowanie do 100. rocznicy objawień Maryjnych w Fatimie, poszerzenie wiedzy o objawieniach, pogłębienie wiary i kształtowanie chrześcijańskich postaw nauki świętego Jana Pawła II, integracja szkół Gminy Łapsze Niżne i Gminy Czorsztyn, kultywowanie tradycji szkolnej.

Zakres wiedzy obejmował znajomość tekstów: Fatima – orędzie nadziei. Modlitewnik w 100. Rocznicę objawień, Kielce 2016, s. 5 – 48 (Została wysłana do szkół); Jan Paweł II, Homilia w czasie pielgrzymki do Fatimy, 13 maja 1982 r.; Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy świętej beatyfikacyjnej Franciszka i Hiacynty; Fatima 13 maja 2000 r. (Homilie dołączone w materiałach do pobrania); Andrea Riccardi, Jan Paweł II. Biografia, Częstochowa 2014, s. 185-192. (Skany stron dołączone zostały w materiałach do pobrania).

Termin tegorocznej edycji Konkursu nie był przypadkowy, bowiem w dniu 18 maja przypada kolejna już rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Ta szczególna data stała się znakomitą okazją do pogłębienia wiedzy o Papieżu Polaku, w odniesieniu do objawień Maryjnych, jakie miały miejsce 100 lat temu w Fatimie. Uczestnicy Konkursu musieli zmierzyć się z testem o wysokim stopniu trudności. Jak pokazały wyniki, uczniowie sumiennie przygotowali się z obowiązującego zakresu materiału. Chęć i zaangażowanie młodzieży dowodzi wielkiej potrzeby organizowania tego typu przedsięwzięć.

Jako organizatorów cieszy nas fakt, że i w tym roku szkoły nie pozostały obojętne na nasz apel. Dlatego też, dziękujemy wszystkim Opiekunom, którzy przygotowywali swych uczniów do tegorocznej edycji Konkursu Papieskiego. Dziękujemy Uczestnikom za ich obecność, trud i zaangażowanie, jakim się wykazali. Słowa podziękowania kierujemy też do Pani Eweliny Płachty- Krupy i Pani Janiny Schlegel, które wraz z uczniami ZSZ przygotowały poczęstunek dla naszych Gości. Dziękujemy również Wójtowi Gminy Łapsze Niżne, Panu Jakubowi Jamrozowi, za przybycie i docenienie pracy nas wszystkich.

WYNIKI KONKURSU

I miejsce: Gabriela Kowalczyk, Kluszkowce

II miejsce: Aleksandra Łukuś, Niedzica

III Miejsce: Magdalena Nowobilska, Łapsze Niżne

 

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY,

A WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO UŚWIETNIENIA
KONKURSU PAPIESKIEGO, DZIĘKUJEMY!!!

 

Dorota Magiera

ks. Łukasz Jachymiak

GALERIA ZDJĘĆ

Kategoria: 
Back to Top