Trzy krainy logo

Uroczyste otwarcie Pienińskiego Domu Dziennego Pobytu w Niedzicy.

środa, luty 21, 2018

W dniu wczorajszym o godzinie 15.00 w świeżo wyremontowanym budynku starej poczty w Niedzicy dokonano oficjalnego otwarcia Pienińskiego Domu Dziennego Pobytu. Uroczystego poświęcenia budynku dokonał Proboszcz Parafii w Niedzicy, ks. Józef Bednarczyk. Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej reprezentowała pani Prezes Instytutu Marzena Rudnicka z Warszawy wraz z panem Krzysztofem Początkiem koordynatorem projektu. Z kolei w imieniu Urzędu Gminy Łapsze Niżne wystąpili Wójt pan Jakub Jamróz, Przewodniczący Rady Gminy pan Zdzisław Majerczak, a także licznie przybyli członkowie Rady Gminy oraz Sołtysi. Na otwarciu były również obecne panie, które wkrótce podejmą pracę w Domu Dziennego Pobytu w charakterze opiekunek seniorów.
Projekt „Pienińskie Domy Dziennego Pobytu” jest wyjątkowy na skalę krajową, gdyż przyczynił się do utworzenia miejsca, które w swoim założeniu ma stanowić drugi dom dla osób starszych, które z różnych względów potrzebują wsparcia. Koordynatorzy projektu zadbali o nowoczesne, ale zarazem przyjazne dla seniorów wyposażenie. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni udało się wygospodarować trzy główne pomieszczenia, w których będą się odbywać codzienne zajęcia, pokój na spotkania z lekarzem, rehabilitantem czy też psychologiem, w zależności od potrzeb mieszkańców, dwie łazienki, które zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz w pełni wyposażoną kuchnię.
Dom jest przystosowany do użytkowania przez 22 seniorów wraz z ich opiekunami. Każdy uczestnik projektu ma zapewniony transport z własnego domu do Pienińskiego Domu Dziennego Pobytu w Niedzicy i z powrotem. Pan Krzysztof Początek przedstawił plany odnośnie zajęć, w których będą brać udział seniorzy: wspólne gotowanie, zajęcia plastyczne, jak np. malowanie na szkle, podstawy obsługi komputera, muzykoterapia, itp. Te działania mają na celu aktywizowanie osób starszych, ich wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności, a także co chyba najważniejsze dawanie poczucia akceptacji i bezpieczeństwa.
Mamy nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli usłyszeć o dobrych owocach tego przedsięwzięcia od samych właśnie użytkowników, którzy już niebawem rozpoczną dzienny pobyt w Pienińskim Domu w Niedzicy. Życzymy im, aby Pieniński Dom Dziennego Pobytu w Niedzicy stał się dla nich prawdziwym, drugim domem.

Kategoria: 
Back to Top