Rondo im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Niedzicy

piątek, Październik 5, 2018

28 września miało miejsce uroczyste nadanie nazwy rondu w Niedzicy im. Prezydenta Ignacego Mościckiego oraz inauguracja wystawy i pamiątek związanych z obchodami rodzącej się państwowości polskiej lat 1914-1945.

W tym roku świętujemy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wielu, wielkich Polaków miało wpływ na odrodzenie się Polski. Jednym z nich był Prezydent Ignacy Mościcki, który odwiedził Niedzicę 19 lipca 1929 r. Na Jego cześć zostało nazwane rondo w Niedzicy, by upamiętnić to wydarzenie i Jego zasługi dla kraju. W tej miejscowości mamy teraz dwa ronda które upamiętniają dwóch Polskich Prezydentów: Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego.

Wójt Gminy Jakub Jamróz wraz z Radnymi Rady Gminy, przedstawicielem ZEW Niedzica S.A, Radną Powiatową Panią Katarzyna Kubasiak, Posłanką na Sejm RP Panią Anną Paluch i zaproszonymi gośćmi, złożyli kwiaty na rondzie Profesora Gabriela Narutowicza po czym udali się na drugie rondo (na rozwidleniu dróg do Kacwina oraz Łapsz Niżnych), któremu uroczyście nadano nazwę im. Prezydenta Ignacego Mościckiego. Przewodniczący Rady Gminy Pan Zdzisław Majerczak odczytał uchwałę Rady Gminy z dnia 29.08.2018r. o nadaniu nazwy rondu im. Prezydenta Ignacego Mościckiego. Po czym Wójt, Pan Przewodniczący Rady w towarzystwie Pani Poseł Paluch odsłonili popiersie Mościckiego na rondzie.

Uroczystości zostały kontynuowane w Zespole Placówek Oświatowych w Niedzicy, gdzie odbyły się 4 prelekcje zaproszonych gości i przedstawicieli gminy w następujących tematach:
- o "Prezydentach na Podhalu" - Pan Robert Kowalski,
- "Narutowicz w Niedzicy" - Prezes ZEW Niedzica S.A. Pan Leszek Bajorek,
- otwarcie wystawy "Ocalić od zapomnienia" - Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz,
- "O historii zebranych pamiątek" - Pani Elżbieta Łukuś.

Wystawa "Ocalić od zapomnienia" była możliwa dzięki zebranym pamiątkom, dokumentom i rekwizytom przyniesionym przez dzieci z terenu Gminy Łapsze Niżne do szkół.
Bardzo dziękujemy za tak liczne zaangażowanie się w tą akcję i udział w tym ważnym wydarzeniu podczas tegorocznych Obchodów Niepodległości w gminie, nad którym patronat objął Program „Niepodległa”.

Kategoria: