"Peace Run 2023" w Gminie Łapsze Niżne

poniedziałek, Czerwiec 5, 2023

W tym roku Gmina Łapsze Niżne znalazła się na trasie Międzynarodowej Sztafety Peace Run – Międzynarodowego Biegu Pokoju
3 czerwca o godz. 15:00 do Gminy Łapsze Niżne przez przejście graniczne Łysa nad Dunajcem w Niedzicy dotarła grupa biegaczy Peace Run wraz z przedstawicielami naszych sąsiadów od strony Słowackiej.

Biegacze z różnych krajów już od 36 lat pokazują osobom dorosłym i dzieciom na ich własnym przykładzie, jak ludzie o różnym pochodzeniu i wyznaniu mogą ze sobą współpracować, biegać i żyć w zgodzie. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na to, że przyjaźń, harmonia, tolerancja między ludźmi i między narodami odgrywają bardzo istotną rolę dla pokoju na całym świecie.

Założycielem Biegu Pokoju w roku 1987 r. był Śri Chinmoy - indyjski filozof, poeta, pisarz, autor piosenek, malarz, atleta, działacz na rzecz pokoju, pomysłodawca programu World Harmony Run i kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Bieg Pokoju – Peace Run, to niezwykły bieg z pochodnią, którą do tej pory niosło setki tysięcy biegaczy-wolontariuszy w ponad 155 krajach na całym świecie.

Możliwość wzięcia udziału we współorganizacji wyścigu to dla Gminy Łapsze Niżne wielkie wyróżnienie i okazja do ukazania piękna okolicznych terenów, przy jednoczesnej realizacji piękna założeń przedsięwzięcia – promowania dobra ludzkich serc i pokoju na świecie.

W dniu dzisiejszym na przejściu granicznym w Niedzicy nastąpiło oficjalne przekazanie Znicza Pokoju – symbolu przedsięwzięcia, Wójtowi Gminy Łapsze Niżne przez przedstawicieli Miasta Spišska Stará Ves ze Słowacji.

Dziękujemy wszystkim osobom które pomogły nam w organizacji tego wyjątkowego spotkania w szczególności:
-Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich w Łapszance i Frydmanie,
-Pani Magdalenie Dwornickiej - Dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowych w Niedzicy wraz z przedstawicielami Szkoły Branżowej o profilu kucharskim,
-Kapeli "Wartko" za oprawę muzyczną,
-Przedstawicielom Miasta Spišska Stará Ves,
-Wszystkim Mieszkańcom, zwłaszcza tym najmłodszym, którzy wraz ze swoimi rodzicami tak licznie dołączyli do biegu.

Takimi małymi gestami pokazujemy jak ważną rolę odgrywa harmonia, tolerancja międzynarodowa i współpraca z drugim człowiekiem w kształtowaniu szacunku do bliźniego i pokoju na całym świecie.

Poniżej relacja z wydarzenia :

 

 

Kategoria: