Trzy krainy logo

Konkurs Recytatorski w Oddziale Przedszkolnym ZPO w Niedzicy

środa, Kwiecień 12, 2017

            W dniu 31 marca br. najmłodsi uczniowie naszej szkoły przystąpili do I edycji Konkursu Recytatorskiego, który zorganizowały wychowawczynie klas 0: Ewa Jamróz, Joanna Kopaczka, Joanna Kubicka, Marta Sołtys. Celem Konkursu było: popularyzowanie utworów poetyckich różnych autorów, rozwijanie zdolności recytatorskich, upowszechnienie kultury żywego słowa, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, zachęcanie do występów na scenie, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Tegoroczny Konkurs związany był z Międzynarodowym Dniem Poezji, który przypada w marcu. Przebieg Konkursu był dwustopniowy: I etap – eliminacje klasowe, w wyniku których wyłoniono 3 najlepszych uczestników; II etap – eliminacje oddziału przedszkolnego.

            Do rywalizacji na najciekawszą interpretację wiersza dzieci przygotowywały się przy wsparciu rodziców i wychowawczyń.  Mali recytatorzy zaprezentowali wiersze o dowolnej tematyce: „Jabłuszka”, „To mama, tata i ty”, „Kuchareczka”, „Leń”, „Chory kotek”, „Pomidor”, „Parkowa królewna”, „Zajączki”, „Kaczuszki”, „Skarżypyta”, „Kurki trzy”.  Konkurs był na wysokim poziomie, dlatego komisja w składzie: Ewa Jamróz, Zofia Bogaczyk, Dorota Magiera, nie miała łatwego zadania przy wyborze zwycięzców. Oceny dokonano wg następujących kryteriów: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny.

WYNIKI KONKURSU

I miejsce: Szymon Froncz kl. 0 b, Wioletta Reściak kl. 0 c, Łukasz Milaniak kl. 0 a

II miejsce: Magdalena Neupauer kl. 0 a, Adrian Wawrzosek kl. 0 c

III miejsce: Sylwia Pawlica kl. 0 a, Martyna Zubek kl. 0 b

Wyróżnienie: Faustyna Pczelar kl. 0 b, Marlena Milaniak kl. 0 c, Emilia Pitoniak kl. 0 d, Katarzyna Święty kl. 0 d, Szymon Wida kl. 0 d

            W pierwszej kolejności pragniemy pogratulować zwycięzcom Konkursu, ale słowa uznania kierujemy do wszystkich uczestników, których już dziś można nazwać poetami, o czym przekonuje Danuta Wawiłow – autorka literatury dziecięcej:

„Poetą jest każdy. Nawet jeśli nie ma o tym pojęcia. Poetą – i to wspaniałym – jest każde dziecko (…) Bo poezja to nie to, co się kurzy na bibliotecznych półkach, tylko to, co masz w  sobie i co widzisz wokół siebie. Twój własny, niepowtarzalny, odrębny świat. Nikt nie jest w stanie zobaczyć tak jak ty. I nikt tak o tym nie napisze. Tylko ty możesz to zrobić. Im więcej człowiek ma w sobie, tym piękniejsze może pisać wiersze.”

ZPO Niedzica

GALERIA ZDJĘĆ

          

Kategoria: 
Back to Top