Trzy krainy logo

IX Wielkie Spiskie Granie 2017

piątek, Lipiec 28, 2017

Największa impreza muzyczna na Spiszu właśnie się zakończyła. Przybyli goście i mieszkańcy Gminy Łapsze Niżne mogli skorzystać z bogatej, dwudniowej oferty koncertów, występów artystycznych a nawet spaceru po zdrowie – Spiskiego Marszu Nordic Walking, zorganizowanego w sobotę przez Stowarzyszenie Zdrowy Spisz, które w tym roku było jedną z organizacji pozarządowych wspartych finansowo przez Gminę w ramach konkursu mini grantów.

W 2008 r grupa przyjaciół,  zespół  SZTAB (m.in. Ala, Brylant, Szczepan, Tomek, Leszek), postanowiła zorganizować koncert o podobnej idei jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której celem była zbiórka na zakup sprzętu medycznego do gabinetu rehabilitacyjnego w  Ośrodku Zdrowia w Łapszach Niżnych. Dzisiaj to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne – plenerowa impreza masowa. Przynajmniej 5 miesięcy przygotowań, sprawny zespół, dziesiątki wolontariuszy, setki telefonów, maili. A na miejscu, na scenie obsługa techniczna, akustycy, dziesiątki artystów, próby od rana – każdy zna swoje miejsce i jest tutaj by zadbać o wspaniały czas uczty muzyczno-artystycznej dla tych wszystkich osób, które cały rok czekają na Wielkie Spiskie Granie.

W tegorocznym repertuarze, sobota była sportowym wprowadzeniem do imprezy. Po południu Ośrodek Zdrowia w Łapszach Niżnych zorganizował dla mieszkańców Białą Sobotę, podczas której odbyły się badania i porady lekarskie. Wieczorem  licznie przybyłą młodzież bawiły zespoły Kompromitacja, Adamski & Goście oraz Iskariota.

Niedzielne Wielkie Spiskie Granie zostało rozpoczęte od przywitania mieszkańców gminy i gości przez Wójta Gminy Jakuba Jamroza oraz  Panią Katarzynę Kubasiak.

Jako pierwsi na scenie pojawili się członkowie zespołu regionalnego z Frydmana, którzy zaprezentowali spiskie tańce i melodie, a tuż po ich występach  animatorzy sportowi zorganizowali dla dzieci rozgrywki muzyczno-sportowe, w których nie jeden dorosły chciał wziąć udział. Kiedy prowadzący wręczali nagrody przedstawicielom zespołu z Frydmana, na scenę wchodziła już Orkiestra Dęta z Łapsz Wyżnych, prowadzona przez Pana Mateusza Gryglaka, znana w okolicy z bogatego  repertuaru. W międzyczasie, na plac wjechały czarne, piękne motory, których właściciele przyłączyli się do akcji charytatywnej organizowanej przez Panią Barbarę Kowalczyk ze Stowarzyszenia „Dzieci i Młodzież Spisza”. Wolontariusze kwestowali tego dnia przy kościołach i na imprezie na szczytny cel i dzięki wspaniałej hojności darczyńców udało się tego dnia zebrać na długoterminowe i bardzo kosztowne leczenie dla Pani Iwony Marii Nowak kwotę ponad 12 tyś zł. Na scenie i poza nią działo się wiele, ale niedziela zostanie zapamiętana szczególnie jako żywiołowe wydarzenie muzyczne, łączące góralski temperament z siłą muzyki rokowej, ponieważ na scenie pojawiły się takie zespoły jak TORKI, MEGITZA TRIO oraz TURNIOKI.
Ale to nie koniec. Tegoroczną gwiazdą wieczoru Wielkiego Spiskiego Grania był  zespół DE MONO. W tym roku muzycy świętują 30 lat  wspólnego grania na scenie. Charakterystyczny głos Andrzeja Krzywego już od trzech dekad będący wizytówką grupy, idealnie komponuje się z brzmieniem akustycznych gitar, akordeonu, ukulele oraz dźwiękami instrumentów perkusyjnych i pianina. Nie tylko muzyka, ale przede wszystkim ponadczasowe słowa piosenek połączyły tego wieczoru wiernych fanów zespołu w każdym wieku, tworząc fantastyczną atmosferę, będącą prawdziwym  mostem dobrych emocji i wrażeń, trafiającym prosto w serca uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Za rok będziemy świętować X Wielkie Spiskie Granie, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

Natalia Niemiec

GALERIA:

 

Kategoria: 
Back to Top