Gminne Dożynki – Przegląd orkiestr dętych w Falsztynie

wtorek, Sierpień 22, 2017

Dożynki rozpoczęliśmy uroczystą Mszą dziękczynną za tegoroczne plony.

Wspaniała zabawa, głośny śmiech towarzyszył publiczności podczas przedstawienia "Odpustu we Frydmanie" w wykonaniu zespołu „Frydmanianie”, który również zaprezentował na scenie wiązankę tańców i pieśni spiskich. Podobnie jak starsi koledzy, tak i „Mali Frydmanianie” swoim występem ukazali niepowtarzalność rodzimego folkloru. Piękne wieńce dożynkowe, pyszne potrawy kuchni spiskiej przygotowane przez gospodynie z Falsztyna oraz determinacja organizatorów i mieszkańców tej wspaniałej miejscowości sprawiły, że pogoda nikomu nie była straszna. Panie szybko zamieniły swoje eleganckie szpilki na gustowne gumiaczki. Wszyscy którzy byli w regionalnym stroju spiskim mieli zapewnione odpowiednie obuwie na tę imprezę.  Kto zmarzł, mógł się posilić „zupą Radnego”. O dobry humor publiczności zadbali pełni poczucia humoru konferansjerzy: Edyta i Grzegorz Findura. Oprawę muzyczną zapewniły orkiestry dęte z Frydmana, Kacwina i Łapsz Niżnych. Tegoroczny, specjalny gość przyjechał do nas ze Spiskiej Starej Wsi ze Słowacji – zespół „Maguranka”. Muzycznych doznań nie brakło także za sprawą zespołu „Majstry”. Zaś gwiazda wieczoru - zespół „TORKI” energicznym graniem rozgromił czarne chmury i występował już przy ‘suchym niebie’.

Podczas dożynek, jedna z grup, uczestnicząca w szkoleniach Akademii Lokalnego Lidera, przygotowała akcję społeczną dla najmłodszych mieszkańców gminy - Namiot Kreatywności. Każdy, kto tam zawitał, mógł wziąć udział w ciekawych warsztatach: robienia zakładek (książkowych potworków), budowania latawców, tworzenia lampionów, malowania witraży na słoikach, opracowania własnego pisma kipu z Sherlokiem Holemesem oraz przygotowania dożynkowych bukiecików. Na dzieci czekały również losy-niespodzianki przygotowane przez stoisko Stowarzyszenia LGD Spisz- Podhale. Nad bezpieczeństwem całej imprezy czuwali miejscowi strażacy OSP.

Ważnym wydarzeniem podczas imprezy było rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu na "Na najbardziej zadbane obejście". Wójt Jakub Jamróz wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Zdzisławem Majerczakiem i komisją konkursową w osobach: Macieja Płachty, Antoniego Szewczyka i Jana Noworolskiego, wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu w dwóch kategoriach:

1)       na „najładniejsza zagrodę”:
I miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł dla Państwa Marii i Andrzeja Łojek z Trybsza
II miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł dla Pana Józefa Pawlicy z Trybsza
III miejsce i nagrodę w wysokości 400 zł dla Pana Józefa Iglara z Frydmana
Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 300 zł dla Państwa Krystyny i Pawła Pawlik z Frydmana

2)      na „najładniejszą posesję”
I miejsce i nagrodę w wysokości 600 zł dla Pani Krystyny Majerczak z Niedzicy
II miejsce i nagrodę w wysokości 500 zł dla Pani Ewy Strączek z Niedzicy
III miejsce i nagrodę w wysokości 400 zł dla Pani Małgorzaty Tomaszkowicz z Frydmana
Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 300 zł dla Pani Jadwigi Ludzi-Korczyk z Trybsza.

Pozostali uczestnicy za udział w konkursie otrzymali pamiątkowe albumy.

Również każdy wieniec dożynkowy został nagrodzony bonem w wysokości 700 zł. W tym roku mieliśmy rekordową ilość wieńców, wykonanych aż przez 7 wsi (Frydmana, Falsztyna, Niedzicy, Kacwina, Łapsz Niżnych, Łapsz Wyżnych i Trybsza). GRATULUJEMY wykonawcom kreatywności i pomysłowości.

Wójt serdecznie podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznych dożynek w tym: Gminnemu Ośrodkowi Kultury z/s w Niedzicy, Sołectwie we Falsztynie, Strażakom, Proboszczowi Parafii Frydman  Księdzu Ludwikowi Węgrzyn. Miłym akcentem był list od byłej Dyrektor Szkoły Zawodowej w Niedzicy oraz wieloletniej Radnej Gminy Łapsze Niżne Pani Annie Dunajczan, która podziękowała za organizację dożynek na Falsztynie, co miało miejsce po raz pierwszy w historii tej miejscowości.

Świetna praca zespołowa i ogromna wytrwałość mieszkańców Falsztyna zwyciężyła z deszczową pogodą. 

GALERIA

Kategoria: