Drużyna zuchów "Pracowite Mrówki" z Łapsz Wyżnych - podsumowanie działań

wtorek, Styczeń 31, 2023

Gromada zuchowa utworzyła się w listopadzie  2021 roku i  zrzesza zuchów  z Łapsz Wyżnych. Opiekunkami zostały  P. Danuta Krzysik oraz P. Anna Chowaniec. Nazwa Gromady „Pracowite Mrówki”  wywodzi się z dokonanych  obserwacji  życia owadów,  przywiązaniem do natury i obranym kolorem chusty do mundurów.

Głównym celem działalności Gromady   jest angażowanie się w działania szkolne i  lokalne, poznawanie i kultywowanie starych obrzędów, jak i  tworzenie nowych. Gromada zrzesza zuchów z klas I-IV w liczbie 15-tu. Tworza ją dwa zastępy:

I – siedmioosobowy to “ROBOTNICE”, a drugi ośmioosobowy –“ŻOŁNIERZY”

Zbiórki zuchowe odbywają się raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych.

Okrzyk Gromady:

 „Mróweczki TU
  Mróweczki TAM
  pracują wytrwale  i tu i tam”

Działania:

 1. Malowanie totemów.
 2. Wykonanie kartek z pozdrowieniami dla gromady z Rogożnika z okazji 3. Dnia Myśli Braterskiej - 22 lutego. Przygotowanie paczki z słodkościami.
 3. Adoracja w Kościele- czuwanie drużyny zuchowej i harcerskiej.
 4. Czuwania  modlitewne z okazji:
 1. Peregrynacji Ikony Świętej Rodziny”,
 2. rocznicy śmierci Jana Pawła II- naszego Patrona
 3. warta honorowa przy Grobie Pańskim
 1. Wykonanie  kukły Marzanny i pożegnanie zimy.
 2. Zwiedzanie i zajęcia w Cukierni Państwa Kiedziuch .
 3. Wykonanie i rozprowadzenie kartek świątecznych z życzeniami  dla osób samotnych mieszkających w naszej miejscowości.
 4. Zaliczenie  i wręczenie pierwszej sprawności „Artysta”
 5. Wyjazd integracyjny z noclegiem na Głodówkę z okazji „Dnia Krokusa”.

Podsumowanie działań:

1. OBIETNICA ZUCHOWA

I STAŁO SIĘ… Gromada Zuchów „ Pracowite Mrówki” z Łapsz Wyżnych czekała cały rok.  Wielkie wyróżnienie,  jakim jest złożenie „Obietnicy Zuchowej”, to nie lada wyzwanie! Ale nam się udało! Rok wytężonych działań i przedsięwzięć pozwolił   opiekunkom P. D. Krzysik oraz P. A. Chowaniec  podjąć decyzję o obietnicy. W „Noc Bajkową”, która została zaaranżowana z 7- 8 października w naszej szkole,   o godz. 21. 20 - 15 osobowa Gromada Zuchowa złożyła obietnicę, którą odebrała zaproszona na tę okoliczność  phm. Anna Jezierczak.
Była to niezwykle emocjonująca NOC, która dostarczyła Zuchom wielu przeżyć doznań i dobrej zabawy. Przed przystąpieniem do obietnicy, każdy zuch musiał wykonać sześć zadań, zgodnie z PRAWEM ZUCHA.  W czuwaniu nad ich przebiegiem  drużynowa zaprosiła harcerki z naszej lokalnej miejscowości. Wszyscy z Gromady  pozytywnie zaliczyli test. Następnie nasz z gość specjalny phm. Anna Jezierczak odebrała obietnicę zuchową i wręczyła odznaki. Po tej oficjalnej części rozpoczęło się zuchowe świętowanie z pizzą i słodkościami.
Nadeszła pora przygotowań sennych, poprzedzonych  wspólnym oglądaniem bajki na dobranoc o „ Bocianie”.  Emocje i przeżycia wkrótce  zmorzyły dzieci do snu, które miały okazję zakosztować  namiastkę biwakowego życia. Sen na deskach klasowej podłogi na karimacie i w śpiworze może choć w maleńkiej  części  pozwolił    zuchom poznać spartański tryb życia.

2. GRULE 2022

Gromada zuchowa „Pracowite Mrówki” wykorzystała wspaniałą jesienną aurę 22 października i spędziła weekendowy czas na wyjeździe integracyjnym do Cichego. Tam,  z marszu zuchy ze swymi opiekunkami druhnami  D.Krzysik oraz J. Zabrzewską ruszyły w teren na patrol.  Po otrzymaniu karty patrolowej,  która prezentowała obszar okolicy należało odnaleźć zaznaczone na niej miejsca z punktami patrolowymi.  Do zaliczenia było 11 punktów, a na każdym do wykonania inne zadanie, inna zagadka. Nasze Zuchy wykazały się niezwykłą kreatywność i pomysłowość . Ukończyły zadania patrolowe jako jedne z pierwszych, a na niektórych punktach patrolowych pobiły rekord np. w szukaniu grul, w układaniu hasła z patyków czy odkodowaniu informacji. Uwieńczeniem „gruli” było  wspólne spotkanie z innymi Gromadami  w remizie OSP W Cichem. Tam zuchy poczęstowane zostały frytkami i herbatką. Chętni uczestniczyli w wspólnych zabawach i pląsach przy muzyce. Po rozdaniu dyplomów udali się wszyscy zadowoleni do swych autokarów.
Cóż by to była za wyprawa, gdyby w niej nie było przygód? Taką właśnie przygodę błotną przeżyliśmy. Wszystko jednak dobrze się skończyło, a pamięć o błotku długo pozostanie niektórym  pamięci.

3. ZUCHY DBAJĄ O GROBY

26.10. 2022
Na środowej  zbiórce Gromada Zuchowa „Pracowite Mrówki”  wykonała wieńce na Grób Nieznanych Żołnierzy, który znajduje się na naszym wiejskim cmentarzu. Każdy zuch przyniósł własnoręcznie wykonane kwiaty, które ozdobiły wieńce. Wspólnie udaliśmy się na cmentarz, by uporządkować grób i przygotować go nie tylko na 1 listopada, ale także zbliżające się Święto Narodowe 11 listopada. W ten sposób pragniemy uczcić pamięć tych, którzy polegli w obronie naszego łapszańskiego kawałka ziemi
28.10. 2022
Zuchy wykazały  niezwykłe zaangażowanie  i odpowiedzialność  za Mogiłę Nieznanych Żołnierzy, którą w br. szkolnym otoczyli szczególną opieką. Nie tylko uprzątnęli zeschnięte liście, wypalone znicze oraz zwiędłe kwiaty, ale także wykonali  konserwację  mogiły przy użyciu dostępnych środków i na miarę własnych możliwości.  Uczniowie chętnie dokonali również  wizytacji cmentarza w celu ustalenia lokalizacji  weterana wojennego oraz grobów zmarłych nauczycieli z naszej i nie tylko- placówki.

Kulminacyjnym  punktem poczynionych  działań było wspólne wyjście na cmentarz,  złożenie kwiatów i oddanie hołdu poległym. 
                                                                                                                                                                                                           BÓG HONOR OJCZYZNA

4. PRACA ZUCHÓW NA BOISKU SPORTOWYM

Udało się… 9 listopada 2022 r. ostatnie ciepłe promienie jesiennego słońca Gromada Zuchowa „Pracowite Mrówki” wykorzystała do maksimum.  Praca zuchów na boisku sportowym pod Foldówką przebiegała  w miłej przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że wiosną murawa boiska będzie przyciągała nie tylko sportowców, ale także wszystkich tych, którzy zechcą się zmierzyć z własnymi słabościami.   Zabawy zuchów  na murawie już stanowiły wspaniałą formę relaksu, a przecież czekamy na więcej !

 

5. KARTKI ŚWIĄTECZNE 2022

Przed nami magiczny czas spotkań, zjazdów rodzinnych i życzeń. Są jednak wokół nas tacy, którzy być może będą musieli spędzić ten czas w samotności, w chorobie, zapomnieniu. Gromada Zuchowa postanowiła wnieść promyk ciepła w ten świąteczny czas. Zuchy samodzielnie wykonały kartki świąteczne z życzeniami a poczta zuchowa dostarczy je do domów osób starszych i samotnych tuż przed świętami.  Mamy nadzieję, że  kartki wykonane dziecięcą ręką sprawią radość i wniosą pokój w serca ludzi.

6. BETLEJEMSKIE  ŚWIATEŁKO 2022 - ZUCHY I HARCERZE

19 grudnia  delegacja  zuchów  i harcerzy przekazała „Światełko Betlejemskie ” wraz z życzeniami na ręce naszej Pani Dyrektor. 20 grudnia delegacja zuchów i harcerzy wspólnie z p. dyrektor Anną Stanek oraz przyboczną  Joanną Zabrzewską  zawiozła „Światełko Pokoju” do Urzędu Gminy. Tam po odśpiewaniu pieśni bożonarodzeniowej  i złożeniu życzeń światełko przekazane zostało na ręce Pana Wójta oraz Pani Sekretarz.
W tym dniu także „Światełko” przekazane zostało wieczorem  ks. Proboszczowi naszej parafii,  podczas wieczornej mszy. Po  uroczystym przemarszu  wzdłuż kościoła ze światełkiem na czele, zuchy i harcerze dokonali aktu przekazania. Nasze „Betlejemskie Światełko” zakończyło swoją wędrówkę  22 grudnia w Niedzicy. We Wczesnych godzinach rannych zuchy z przyboczną druhną  A. Chowaniec  wprowadzili światełko do kościoła. Przed ołtarzem  czekał na nie i przejął je od zuchów wraz z życzeniami ksiądz proboszcz. Po Mszy świętej roratniej goście zaproszeni zostali na kakao i drożdżóweczkę na plebanię. Po czym ruszyli w drogę powrotną do szkoły na lekcje.

7. BIWAK 2023

W dniach 13-14 stycznia 2023r. Gromada Zuchowa „Pracowite Mrówki” uczestniczyła w Biwaku Zuchowym ”Aktor – Lalkarz”, którego Komendantem była phm. Anna Jezierczak, a gościem specjalnym był Komendant Podhalańskiego Hufca ZHP Łukasz Kowalczyk. Sześć Gromad Zuchowych, w tym jedna nasza,  dzięki gościnności pani Dyrektor Katolickiej Szkoły im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rabce –Zdrój, mogło miło, ciekawie i wesoło spędzić czas. Już od pierwszych chwil pobytu, czyli zakwaterowania o godz. 18.00, rozpoczęła się dla zuchów przygoda z innymi Gromadami. Wieczorna historia o miejscowości i jej atrakcjach, które na nas czekały, pobudzała wyobraźnię dziecięcą. Wspólne kolędowanie było magicznym wspomnieniem minionych Świąt Bożego Narodzenia. Jednak największa atrakcją tego wieczoru był wspólny spacer alejkami parku.  Kolumna licząca 83 Zuchów robiła olbrzymie wrażenie na wieczornych rabczańskich spacerowiczach. Wspólne zdjęcia oraz zabawy wśród dekoracji świątecznych dopełniały  potęgę wrażeń i fantazji. Miłym akcentem było złożenie przysięgi harcerskiej naszej Przybocznej dr.  Joanny Zabrzewskiej.

Spanie na karimatach w śpiworach, to dla zuchów również niezwykle przeżycie zwłaszcza, że w sali obok i z prawej i z lewej strony same inne niż w domu głowy.
Kolejny dzień rozpoczął się wspólnym śniadaniem, po którym Zuchy   z opiekunami wyruszyły  na Grę Terenową „Lalkarz”.  Na ośmiu punktach patrolowych  dzieci mogły  się wykazać  swoją wiedzą i umiejętnościami. Nasza Gromada w tym zadaniu zajęła  trzecie miejsce, z czego ogromnie się cieszyliśmy. Po tych rozgrywkach wyruszyliśmy do Teatru Lalek Rabcio na warsztaty teatralne.  Tam wszyscy chętni mogli popróbować swoich umiejętności operowania głosem oraz lalkami na prawdziwej teatralnej scenie.

Po obiednym krótkim wypoczynku czekał na nas seans Filmowy „Kot w Butach” w Kinie „Śnieżka”. I tym miłym akcentem zakończyliśmy biwakowy wypad w Rabce. Po powrocie z kina już na dzieci czekali Rodzice, a spakowane wcześniej  plecaki i śpiwory wystarczyło zapakować w samochody ……i ruszyć w drogę powrotną.

8. MASKI KARNAWAŁOWE 2023

W karnawale, wybieramy się na bale… By jednak bal był udany musimy się do niego przygotować. Zuchy na swój szkolny bal będą przygotowane. Na zbiórce 18 stycznia wszyscy zaangażowali się w tworzenie masek karnawałowych. Wykazali się swoimi artystycznymi umiejętnościami i wytworzyli prawdziwe dzieła sztuki. Oto efekty naszej pracy.

 

Brawo  ! Gratulujemy podejmowanych inicjatyw i czekamy na wiecej ! :)

Czuwaj !

 

                                                                                          

 

 

 

Kategoria: