Trzy krainy logo

15 października w Gminie Łapsze Niżne odbył się Rajd rowerowy i Piknik z rowerem

środa, Październik 18, 2017

Niedziela okazała się idealnym dniem by wybrać się na rower. Lokalna Grupa Działanie Spisz – Podhale w partnerstwie z Wielką Frankową zorganizowały rajd rowerowy w ramach realizacji mikroprojektu „Transgranicznej promocji tras turystycznych Podhala i Spisza”. Impreza jest współfinansowana jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014 – 2020.

O godzinie 10.00 w Kacwinie pod starą szkołą, ponad 50 dzieci wraz z rodzicami przyjechało na rowerach w pełnej gotowości z uśmiechem na twarzach, by wziąć udział w rajdzie. Gospodarze obydwu gmin Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz i starosta Wielkiej Frankowej Pavol Sol`ava również wzięli udział w rajdzie ze swoimi rodzinami. Najmłodszy uczestnik rajdu dopiero co skończył roczek. Pod eskortą OSP Kacwin i Niedzica, uczestnicy rajdu wystartowali do Niedzicy.

W drodze na Polanę Sosny, odbył się postój pod Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niedzicy na posiłek wzmacniający i warsztaty sprawnościowe dla dzieci.

Na mecie na Polanie Sosny, po wspaniałej przejażdżce rowerowej wzdłuż Jeziora Sromowieckiego, na uczestników rajdu czekał grill i słodki deser. Piknik rowerowy został oficjalnie rozpoczęty przez Koordynatora mikroprojektu Pana Wiesława Parzygnata, Wójta Gminy Łapsze Niżne Jakuba Jamroza i Starostę Wielkiej Frankowej Pavola Sol`avę. Głos zabrała również Prezes LGD Spisz-Podhale Pani Janina Schlegel witając zebranych gości a szczególnie dzieci - uczestników tej imprezy. Dzieci otrzymały medale na pamiątkę udziału w rajdzie.

Ucztą dla najmłodszych były warsztaty plastyczno-techniczne, podczas których dzieci z Polski i Słowacji mogły dowiedzieć się trochę więcej o atrakcjach Spisza. Wybraliśmy się do 5 miejscowości, gdzie:
- w Dursztynie poznaliśmy legendę „O Czerteziu, Czerteziku i Sokolicy” malując do niej ilustracje,
- w Niedzicy dzieci zrobiły własne amulety, poznając legendę o królu Tupacu Amaru,
- w Osturnii budowaliśmy piękne domy z drewna,
- a w Łapszach Niżnych wykonywaliśmy strój spiski dla kukiełek.

Oprócz pamiątkowych medali wręczonych przez, Wójta Gminy Łapsze Niżne Jakuba Jamroza i starostę Wielkiej Frankowej Pavola Sol`avę, każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać ze sobą swoje własne dzieła: książeczkę z legendami, amulet, obraz z domami w Osturnii i kukiełki ubranymi w strój spiski.

Dziękujemy, że byliście z nami podczas rajdu i pikniku, który został przygotowany ze szczególną myślą o dzieciach, które mogły nie tylko świetnie się bawić na świeżym powietrzu, ale również poznać lepiej atrakcje i kulturę Spisza.

Natalia Niemiec

GELERIA ZDJĘĆ

Kategoria: 
Back to Top