Trzy krainy logo

14 października odbył się wyczekiwany Piknik z Latawcem na Przełęczy na Łapszance

środa, Październik 18, 2017

14 października 2017r. w przepięknej scenerii słońca, świeżego powietrza, śmiechu, dobrej zabawy rodzin z dziećmi odbył się wyczekiwany Piknik z Latawcem na Przełęczy na Łapszance. U "stóp" Tatr zebrało się ponad 100 osób, które przybyły by wziąć udział w konkursie latawców. W tym roku motywem przewodnim konkursu było ukazanie niezwykłych miejsc, bogactwa przyrodniczego i kulturowego, legend, ciekawych postaci związanych ze ścieżką rowerową „Pętlą Spiską”. Piknik z Latawcem jest imprezą przechodnią, budującą współpracę miedzy Gminą Łapsze Niżne a Gmina Czorsztyn. W tym roku do pikniku dołączył nasz słowacki sąsiad - Osturnia, przez teren której biegnie "Pętla Spiska".

Zanim rozpoczął się konkurs na które wszystkie dzieci czekały, przedstawione zostało szanowne jury: Akiko Miwa (niesamowita kobieta z Japonii, która ponad 30 lat temu zakochała się w górach i osiadła w Gorcach), Janina Schlegel (Radna Gminy Łapsze Niżne i Prezes LGD Spisz-Podhale) oraz Magdalena Dwornicka (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łapszach Wyżnych). Jury, oceniając latawce zwracało uwagę, czy praca: nawiązuje do tegorocznego tematu konkursu „Pętli Spiskiej”, czy została samodzielnie i starannie wykonana, oraz czy latawiec lata.
W konkursie, uczestnicy zostali przydzieleni do kategorii wiekowych albo zespołowych:
• dzieci przedszkolne;
• uczniów klas I-III szkół podstawowych;
• uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych; 
• zespoły, instytucje, rodziny
Wszyscy z niesamowitym entuzjazmem i cierpliwością czekali na swoje 5 minut by zaprezentować latawiec. Z wielkim zaangażowaniem dzieci próbowały pomóc podmuchowi wiatru, starając się by ich latawce poleciały jeszcze wyżej….

Podczas gdy jury obradowało, dzieci z rodzicami otrzymały paszport „Pętli Spiskiej” i udały się w podróż do:
- Niedzicy, gdzie poznawały legendę o ukrytym skarbie Inków na zamku i przygotowywały pismo kipu;
- Kacwina, gdzie dowiadywały co to są sypańce i same je tworzyły, 
- Łapsz Wyżnych w których budowały swoje własne instrumenty muzyczne,
- Dursztyna, w którym ilustrowały rysunki opowiadające historię czytanej im legendy, oraz do Osturnii, gdzie odbył się konkurs sprawności w slalomie.

Dodatkowo, nasz gminny Ekodoradca Małgosia Olejarz, przygotowała konkurs pt. Jak wygląda niebo po którym latają latawce? Powstała piękna wystawa prac dzieci.

Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na poznanie wyników konkursu latawców. Jury miało naprawdę trudną pracę do wykonania, bowiem wszystkie latawce były niezwykłe i przepięknie przedstawiały bogactwo i atrakcje znajdujące się na trasie rowerowej „Pętli Spiskiej”.

W kategorii dzieci przedszkolne zwyciężyli:
I miejsce – Sebastian Pacyga z Kacwina
II miejsce – Michał Nowak z Niedzicy
III miejsce – Karina, Viktoria, Ruzewa z Osturnii

W kategorii dzieci w klasie I-III zwyciężyli:
I miejsce ex aequo zajęli: Bartek Trzop z Łapszanki oraz Łukasz Nowak z Niedzicy
II miejsce ex aequo zajęli: Kuba Dzioboń z Frydmana oraz Zosia Sołtys z Kacwina

W kategorii dzieci w klasie IV-VII zwyciężyli:
I miejsce: Gabrysia Kurczak 
II miejsce: Alicja Gryglak
III miejsce: Julia Regiec i Ula Borzęcka

W kategorii rodziny, zespoły zwyciężyli:
I miejsce: rodzina Giełczyńskich
II miejsce: Świetlica w ZPO Kacwin 
III miejsce ex aequo zajęli: Świetlica GOK w Łapszach Niżnych, Świetlica w Trybszu, Świetlica GOK w Niedzicy, rodzina: Ania, Madzia, Asia Jamróz i Madzia Wójcik

Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz i Starościna Osturni Kristína Gregoričková wręczyli zwycięzcom pamiątkowe dyplomy oraz główne nagrody w których nie zabrakło hulajnogi, kamizelek odblaskowych, kasków na rower i gier planszowych. 
Żadne dziecko nie wyszło bez nagrody. Za udział w konkursie zostały nagrodzone dzwonkami na rower, biletami na statek „Biała Dama”, mapami z „Pętlą Spiską” oraz dyplomami.
Na koniec przy wystrzale konfetti wszystkim obecnym dzieciom zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie przy organizacji: Panu Franciszkowi Swoczyk Sołtysowi Łapszanki, Panu Henrykowi Janeczek Radnemu, strażakom OSP z Łapszanki oraz mieszkańcom Gminy Łapsze Niżne za tak liczny udział.
Dziękujemy również: szkołom, dyrektorom, nauczycielom, pracownikom świetlic, rodzicom, darczyńcom: Pieniński Park Narodowy, Creativ, Ciasteczka z Łapsz, Wolski Żegluga i Turystyka, ZEW Niedzica, Pizza Ferajna, Czorsztyn-Ski za ufundowanie nagród rzeczowych i voucherów, Ekodoradcy z Gminy Łapsze Niżne za poprowadzenie konkursu i wręczenie nagród oraz jury w osobach Akiko Miwa, Janina Schlegel i Magdalena Dwornicka za pomoc w docenieniu pięknych latawców.

Natalia Niemiec

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

Kategoria: 
Back to Top