100 lat Niepodległości Polski

środa, Listopad 14, 2018

 

11 listopada świętowaliśmy wielką rocznicę - 100 lat Niepodległości Polski w całym kraju, również w Gminie Łapsze Niżne. Nasza historia w której walka o wolność i niepodległość miały ogromne znaczenie, kształtowały nas jako naród i uczyły miłości do ojczyzny. Uroczystości rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu Polski na mszy świętej w kaplicy w Łapszach Niżnych, po której wystąpili laureaci III Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej:
- Lena Kowalczyk, laureatka w kategorii wiekowej: przedszkole;
- Paulina Kopaczka i Liliana Ziemba, laureatki w kategorii wiekowej: klasa 0-III;
- Julia Setlak, laureatka w kategorii wiekowej: klasa IV-VIII,
- chór szkolny ze Szkoły Podstawowej w Łapszach Niżnych, zwycięzcy w kategorii wiekowej: gimnazjum,
- Karolina Tomas i Patrycja Iglar, laureatki w kategorii wiekowej: szkoły ponadgimnazjalne.

Pieśni w wykonaniu naszych młodych artystów wzruszyły serca mieszkańców obecnych w kaplicy.
Uczczono pamięć błogosławionego księdza Józefa Staneka, Józef Wiśmierskiego i Wojciecha Halczyna, którym delegacje przedstawicieli gminy z Wójtem Jakubem Jamrozem na czele, Rady Gminy z Przewodniczącym Zdzisławem Majerczakiem, Radnym Janem Noworolskim i Radnym Józefem Sową oraz Związku Polskiego Spisza z Prezesem Janem Budzem i Julianem Kowalczykiem, złożyły hołd i kwiaty. Nasi lokalni bohaterowie w chwili próby nie zawahali się stanąć w obronie ojczyzny, ukazując nam patriotyzm rozumiany jako miłość do bliźniego, szacunek do ziemi - ojcowizny i walkę o wolność. Pochód orkiestr, pododdziałów Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z pocztami sztandarowymi, szkół ze sztandarami, gości, przedstawicieli gminy i mieszkańców, udał się pod budynek urzędu gminy, gdzie kontynuowane były uroczystości gminne.

Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz, podczas uroczystości powiedział, że będąc świadkami 100 rocznicy Niepodległości Polski, Gmina Łapsze Niżne chciała upamiętnić tę wielką rocznicę, stawiając kamień pamięci, który ma nam przypominać o takich bohaterach, jak błogosławiony ksiądz Józef Stanek - nasz rodak, kapelan w Armii Krajowej, który zginął walcząc o bliźniego i wolność. Na kamieniu pamięci, umieszczone zostały sława błogosławionego: "Nie lękajcie się, bo jednak Wasze będzie zwycięstwo". Pamięć o bohaterach jest naszym rodowodem, dającym nam silną tożsamość narodową.

Pan Julian Kowalczyk ze ZPS przybliżył nam krótko heroiczną historię bł. ks. Stanka, po której słowo zabrał Przewodniczący Rady Gminy Pan Zdzisław Majerczak.
Po przemówieniach ksiądz proboszcz Mariusz Skotnicki poświecił kamień pamięci, odsłonięty przez Panią Sekretarz Joannę Słowik i Wójta Jakuba Jamroza.

Na koniec uroczystości, Pani Katarzyna Kubasiak, odczytała list Posłanki Anny Paluch skierowany do mieszkańców gminy na okoliczność święta 11 listoapada. 
Po zakończeniu uroczystości orkiestra dęta z Łapsz Niżnych odegrała dla mieszkańców kilka patriotycznych pieśni.

Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym mieszkańcom, gościom, orkiestrom dętym, przedstawicielom OSP, pocztom sztandarowym i szkołom za udział w gminnych Obchodach Święta Niepodległości Polski. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pani Katarzyny Kubasiak i Józefa Sowy za poprowadzenie tej wyjątkowej dla nas uroczystości.

Natalia Niemiec

 

Kategoria: