Trzy krainy logo

Zakładka Wizytówką Książki

poniedziałek, Listopad 20, 2017

W dzisiejszym zabieganym świecie trudno jest znaleźć czas na czytanie książek, co wymaga wysiłku, zaangażowania i nierzadko rezygnacji z wielu innych aprobujących zajęć. Nie bez powodu Adolf Rudnicki twierdził, że: Czytanie to jedna z najtrudniejszych sztuk, inaczej nie byłoby stale tylu omyłek. Czytać winno się całym życiem, ale nie zawsze można, nie zawsze własne życie wystarczy (…) Słowa te znajdują odzwierciedlenie szczególnie w dzisiejszych czasach, w których nietrudno o bogactwo różnorodności, dających pozorne korzyści. Należy zatem szukać takich rozwiązań, aby zbliżyć do siebie ludzi, wzmocnić relacje interpersonalne, na nowo podjąć studia o samym człowieku. W tej drodze odkrywania nie można obejść się bez książki, która mimo swej nieustającej ewolucji wciąż stanowi źródło poznania nas samych.

Czytelnictwo jest wyzwaniem, przed którym stają przede wszystkim nauczyciele oraz bibliotekarze, szukający nowych rozwiązań i sposobów zainteresowania książką. Świadomi odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa, Biblioteka ZPO Niedzica i Biblioteka Publiczna filia w Niedzicy, w ramach współpracy, zorganizowały zajęcia o charakterze warsztatowym, mające na celu stworzenie wystawy pt. „ZAKŁADKA WIZYTÓWKĄ KSIĄŻKI” (przez najbliższe dni wystawę można zobaczyć w ZPO Niedzica i w Bibliotece Publicznej filia w Niedzicy). Odbyły się one w dniu 16 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy. Na zaproszenie odpowiedziało 22 uczniów. Ich zadaniem było stworzenie zakładki dowolnych rozmiarów i kształtów – wizytówki danej książki. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi młodego czytelnika na książkę, która w obecnych czasach nie cieszy się należnym jej szacunkiem i uwagą.

Propagowanie czytelnictwa przebiegało w atmosferze dobrej zabawy i wzajemnej integracji. Tym sposobem młody czytelnik uczy się odpowiedzialności za lekturę. Zaangażowanie, pomysłowość i współpraca ze strony uczniów udowodniły, że młode pokolenie chce razem działać, aktywnie uczestnicząc w kształtowaniu samych siebie, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. To właśnie książka daje niesłychany wachlarz poznania nas samych, bowiem jak twierdził Józef Ignacy Kraszewski: W książce to tylko znaleźć może człowiek, co ma w sobie.

Dorota Magiera

Back to Top