Śluby i rozwody

 • Weź ślub cywilny

  Jeśli zdecydowaliście się na ślub cywilny - udajcie się do urzędu stanu cywilnego (USC). Tam załatwicie wszystkie formalności, np. podpiszecie zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Możecie też zdecydować czy ślub odbędzie się w urzędzie czy poza urzędem, np. w plenerze.


  Weź ślub wyznaniowy

 • Zdecydowaliście się na ślub wyznaniowy (tak zwany kościelny albo konkordatowy)? Jeśli chcecie, żeby małżeństwo było uznane przez prawo polskie, musicie wcześniej zgłosić się do urzędu stanu cywilnego (USC) po zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Poniżej dowiesz się, jak załatwić tę sprawę.


  Odpis aktu stanu cywilnego - informacje ogólne

 • Odpis aktu stanu cywilnego to dokument, który potwierdza zdarzenie zgłoszone w urzędzie stanu cywilnego, czyli narodziny dziecka, ślub albo zgon. Od 1 marca 2015 roku możesz wybrać, w jakiej formie chcesz dostać taki odpis - elektronicznej czy papierowej. Sprawdź, jakie odpisy możesz dostać i zobacz, jak wygląda przykładowy odpis.


  Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu)

 • Dowiedz się, jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego, czyli urodzenia, małżeństwa, zgonu. Bezpośrednio po zarejestrowaniu przez kierownika urzędu stanu cywilnego (USC) urodzenia, małżeństwa lub zgonu dostaniesz bezpłatnie odpis skrócony aktu. Za wydanie na Twój wniosek każdego kolejnego odpisu aktu musisz zapłacić opłatę skarbową, chyba że jesteś z niej zwolniony.


  Uzyskaj zaświadczenie o stanie cywilnym

 • Potrzebujesz dokumentu, który potwierdzi Twój stan cywilny? Zamiast kilku odpisów aktów stanu cywilnego, możesz dostać jeden dokument - zaświadczenie o stanie cywilnym. Możesz je wykorzystać, gdy będziesz załatwiać wiele różnych spraw, na przykład podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub do uzyskania kredytu. Za granicą takiego zaświadczenia może od Ciebie wymagać Twój pracodawca albo na przykład instytucja socjalna lub inna. Pamiętaj, że zaświadczenie jest ważne 6 miesięcy! Poniżej dowiesz się, jak je dostać.


  Zrób fotokopię papierowego aktu stanu cywilnego

 • Chcesz zrobić zdjęcie (czyli fotokopię) a nie ksero, papierowego aktu stanu cywilnego sporządzonego w księdze stanu cywilnego? Złóż wniosek w urzędzie stanu cywilnego (USC). Pamiętaj, że urząd tylko udostępni Ci akt - zdjęcie musisz zrobić samodzielnie.


  Wróć do nazwiska noszonego przed ślubem

 • Po rozwodzie chcesz wrócić do swojego poprzedniego nazwiska? Umów się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego (USC) albo - jeżeli jesteś za granicą - w polskim konsulacie. Złożysz przed kierownikiem USC albo konsulem oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed ślubem.