Ochrona zdrowia i ubezpieczenia społeczne

 • Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

  Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).


  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - portal informacyjny

 • Wyjeżdżasz za granicę na wakacje albo do pracy? Zastanawiasz się, czy Twoje polskie ubezpieczenie zdrowotne będzie tam ważne? Wejdź na portal ekuz.nfz.gov.pl. Znajdziesz tam informacje o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej uzyskasz niezbędną opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).


  Uzyskaj świadczenie rehabilitacyjne z tytułu ubezpieczenia chorobowego

 • Kończy się Twój zasiłek chorobowy, a Ty dalej nie możesz pracować? Wiesz jednak, że leczenie lub rehabilitacja pozwoliłyby Ci wrócić do pracy? Pamiętaj, że możesz dostać świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Takie świadczenie możesz dostawać nawet przez 12 miesięcy (360 dni). Dowiedz się, kto i w jakiej sytuacji może je otrzymać.


  Uzyskaj świadczenie rehabilitacyjne z tytułu ubezpieczenia wypadkowego

 • Dostajesz zasiłek chorobowy z powodu wypadku przy pracy albo choroby zawodowej? Jeśli Twój zasiłek się kończy, a Ty nadal nie możesz wrócić do pracy, pamiętaj, że przysługuje Ci świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Możesz je dostać, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja umożliwią Twój powrót do pracy. Takie świadczenie możesz dostawać nawet przez 12 miesięcy. Dowiedz się, kto i w jakiej sytuacji może je otrzymać.


  Uzyskaj orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka, które ma mniej niż 16 lat

 • Twoje dziecko jest niepełnosprawne? Uzyskaj orzeczenie, które to potwierdzi. Dzięki niemu dziecko może skorzystać z wielu ulg i przywilejów. Sprawdź, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności.


  Uzyskaj rentę z tytułu niezdolności do pracy

 • Nie możesz pracować ze względu na swój stan zdrowia? Pamiętaj, że możesz dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Sprawdź, kto i jak może ją dostać.


  Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

 • Chcesz złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)? A może chcesz sprawdzić, czy Twój pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczeń? Pamiętaj, że wiele takich spraw możesz załatwić przez internet. Wystarczy, że założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i potwierdzisz swoją tożsamość.


  Niepełnosprawni - portal informacyjny

 • Chcesz dowiedzieć się, jakie prawa mają osoby niepełnosprawne? A może jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić taką osobę? Wszystkie informacje na temat praw osób niepełnosprawnych oraz wiele innych znajdziesz na portalu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - niepelnosprawni.gov.pl.


  Emerytura - portal informacyjny

 • Zastanawiasz się czy wybrać OFE, czy ZUS? Chcesz dowiedzieć się, w jakiej ilości i gdzie trafiają pieniądze na Twoją przyszłą emeryturę? Odwiedź portal informacyjny emerytura.gov.pl - źródło wiedzy na temat polskiego systemu emerytalnego.