Trzy krainy logo

Obchody Europejskiego Dnia Języków w Zespole Szkolno - Przedszkolnym we Frydmanie.

środa, Październik 4, 2017

 

Języki obce nie takie obce

„Znajomość języków bramą do wiedzy” to hasło przewodnie obchodów Europejskiego Dnia Języków  w Zespole Szkolno - Przedszkolnym we Frydmanie.

Europejski Dzień Języków  został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i jest świętowany we wszystkich krajach europejskich.

Uczniowie naszej szkoły  już po raz piąty bardzo aktywnie zaangażowali się w obchody tego dnia. Na korytarzach czekały na uczniów stoiska językowe, gdzie na twarzach  malowano flagi krajów. Podczas przerw uczniowie rozwiązywali łamigłówki językowe, a za poprawną odpowiedź częstowali się  angielskim ciastem imbirowym oraz  muffinkami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gazetki okolicznościowe przygotowane z tej okazji.

Głównym punktem obchodów  był występ uczniów z klas 4-6, którzy przygotowali scenkę pt „At the market”. Ogromne zainteresowanie wzbudziła  recytacja wiersza Jana Brzechwy „ W ZOO” w języku polskim i angielskim przez uczniów klasy 3 szkoły podstawowej. Oryginalne stroje, możliwość szybkiego porównania angielskiego przekładu zainteresowała wszystkich uczestników, występ zatem został nagrodzony wielkimi brawami.

Ale to jeszcze nie był koniec emocji. Drużyny z  klasy VII oraz II i III gimnazjum przystąpiły do turnieju wiedzy o krajach anglo - i niemieckojęzycznych. Uczestnicy musieli się zmierzyć z zadaniami z kilku kategorii,  m.in. dopasować flagi do krajów europejskich, odpowiedzieć na pytania z wiedzy o krajach, rozpoznać zabytki i osoby  z danych krajów.

Najciekawszą konkurencją było rozpoznanie języków,  w jakim śpiewane były piosenki. Najłatwiejszy do rozpoznania okazał się język hiszpański, gorzej było z estońskim czy litewskim. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła klasa II. W zwycięskim składzie znaleźli się: Urszula Kawa, Sabina Kasprzak i Jakub Myśliwiec. Miejsce drugie wywalczyła klasa III w składzie: Jan Krzyszkowski, Karolina Tomas i Paweł Rusnaczyk. Na trzeciej pozycji uplasowała się klasa VII z Marcinem Kopytko, Dominikiem Sołtysem i Szymonem Wydrychem. Nagrody w postaci pamiątkowych dyplomów, książek oraz zakładek ufundował Samorząd Szkolny.

W tym dniu swoje umiejętności  językowe zaprezentował również Mark Plewa, który nauczył się słowa dziękuję w kilkunastu europejskich językach, a umiejętności wokalne w języku angielskim wyśpiewały uczennice klasy VI Julka Milaniak oraz Paulina Głodek.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody i do zobaczenia za rok!  See you next year!!

 

Back to Top