Trzy krainy logo

Magiczna podróż po Europie

czwartek, Październik 3, 2019
„Znajomość języków kluczem ku mądrości ” te słowa Rogera Bacona stały się hasłem przewodnim obchodów Europejskiego Dnia Języków w Zespole Szkolno - Przedszkolnym we Frydmanie. 
Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i jest świętowany we wszystkich krajach europejskich. Uczniowie naszej szkoły już po raz siódmy bardzo aktywnie zaangażowali się w obchody tego dnia. Na korytarzach czekały na uczniów stoiska językowe, gdzie na twarzach malowano flagi krajów. Podczas przerw uczniowie rozwiązywali łamigłówki językowe, a za poprawną odpowiedź częstowali się ciasteczkami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gazetki okolicznościowe przygotowane z tej okazji. Głównym punktem obchodów było spotkanie na sali gimnastycznej, która stała się miejscem poznania kultur i języków aż 11 państw. Uczniowie z klas od IV -VII przygotowali wspaniałe prezentacje przedstawiające fakty i ciekawostki z różnych krajów oraz scenki językowe i piosenki. Największą popularnością cieszyły się potrawy z różnych krajów, m.in. figi z Chorwacji, włoska pizza, polskie moskole czy łosoś finlandzki. Podczas obchodów mogliśmy również spotkać rosyjskiego wilka i zająca, czeskiego krecika a nawet świętego Mikołaja, który sprawił, że większość z nas zamarzyła o prezentach.
Uczniowie prezentujący swoje kraje przygotowali również wiele ciekawych quizów i zadań dla publiczności. Wszyscy ochoczo zaśpiewali znany nam kanon „Panie Janie” w języku francuskim, którego nauczyła nas Kamila z klasy 6. Na zakończenie przyznano nagrody dla najlepszego stoiska, i tak 1 miejsce zdobyło stoisko rosyjskie ( przygotowane przez Dagmarę, Michała, Emilię i Kamila z 6 b), 2 miejsce Francja ( Kamila, Dawid , Kamil , Dawid również z 6 b) oraz 3 miejsce dla Finlandii ( Amelia, Zuzanna, Ola i Zuzia z klasy 7 ). Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody za wspaniałe pomysły i ogrom pracy włożonej w przygotowania. Po raz kolejny pokazaliśmy, iż uczenie się języków pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, poznać różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić. Do zobaczenia za rok! See you next year!!!
E.J.
Back to Top