Dzieci

 • Zgłoś urodzenie dziecka

  Każde nowo narodzone dziecko trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje akt urodzenia dziecka, przekaże Ci jego numer PESEL i zamelduje je. Poniżej przedstawimy Ci, kiedy i jak zgłosić urodzenie dziecka oraz jakich dokumentów potrzebujesz.


  Skorzystajcie z urlopów rodzicielskich

 • Urodziło Wam się dziecko? Chcecie wziąć urlop, żeby się nim opiekować? Dowiedzcie się, jak skorzystać z urlopów rodzicielskich.


  Uzyskaj becikowe

 • Urodziło Ci się dziecko? Pamiętaj, że możesz dostać pomoc finansową od państwa - becikowe.


  Zapisz dziecko do żłobka

 • Chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim albo wychowawczym? A może chcesz zacząć nową pracę? Zapisz swoje dziecko do żłobka.


  Zapisz dziecko do przedszkola

 • Twoje dziecko ma 3, 4 lata lub 5 lat? Planujesz zapisać je do przedszkola publicznego? A może chcesz zmienić przedszkole, do którego teraz chodzi? Znajdziesz tu ogólne informacje, jak zapisać dziecko do przedszkola. Szczegółowych informacji o rekrutacji szukaj na stronie internetowej wybranego przedszkola lub na stronie Twojego urzędu miasta lub gminy.


  6-latki - portal informacyjny

 • Twoje dziecko ma 6 lat? Chcesz sprawdzić, czy jego szkoła jest przygotowana na przyjęcie 6-latków? A może chcesz zgłosić problem, który pojawił się w szkole, do której będzie chodziło Twoje dziecko? Wejdź na portal 6latki.men.gov.pl - tam dowiesz się, jak to zrobić.


  Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka

 • Chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach strefy Schengen. Poniżej, dowiesz się jak złożyć wniosek o wydanie dowodu dla dziecka.


  Jak wyrobić paszport dla dziecka

 • Twoje dziecko wyjeżdża za granicę? Jeśli będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego dla dziecka. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć paszport. Dowiedz się, jak uzyskać paszport dla dziecka.


  Skorzystaj z ulgi podatkowej na dzieci

 • Jeśli masz dziecko - przysługuje Ci ulga podatkowa. Dzięki niej Twój podatek będzie niższy. Dowiedz się, kto i kiedy może uzyskać ulgę na dziecko.


  Uzyskaj Kartę Dużej Rodziny

 • Masz troje dzieci lub więcej? Dzięki Karcie Dużej Rodziny dostaniecie zniżki na różne towary i usługi - na przykład przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Dowiedz się, jak ją dostać.


  Uzyskaj dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych (Wyprawka szkolna)

 • Chcesz dostać dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych? Skorzystaj z programu Ministerstwa Edukacji Narodowej Wyprawka szkolna. Sprawdź, jak dostać dofinansowanie na podręczniki szkolne do kształcenia ogólnego, specjalnego albo zawodowego w roku szkolnym 2015/2016.


  Uzyskaj zasiłek opiekuńczy nad chorym dzieckiem

 • Nie możesz iść do pracy, bo opiekujesz się chorym dzieckiem? Pamiętaj, że przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy. Dowiedz się, kto i w jaki sposób może otrzymać taki zasiłek.


  Uzyskaj zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat

 • Musisz opiekować się zdrowym dzieckiem, które ma mniej niż 8 lat? Pamiętaj, że przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy. Dowiedz się, kto i w jaki sposób może dostać taki zasiłek.


  Uzyskaj orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka, które ma mniej niż 16 lat

 • Twoje dziecko jest niepełnosprawne? Uzyskaj orzeczenie, które to potwierdzi. Dzięki niemu dziecko może skorzystać z wielu ulg i przywilejów. Sprawdź, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności.


  Uzyskaj zaświadczenia o przebiegu nauczania w szkole, która została zlikwidowana

 • Chcesz uzyskać dokument, który potwierdzi przedmioty ukończone w szkole? A może po latach chcesz kontynuować naukę i potrzebujesz dokumentu, który potwierdzi Twoje wykształcenie? Jeśli Twoja dawna szkoła została zlikwidowana, możesz uzyskać zaświadczenie o przebiegu nauczania. Dowiedz się, jak to zrobić.


  Rodzina - portal informacyjny

 • Chcesz sprawdzić, ile urlopu rodzicielskiego Ci przysługuje? Szukasz dofinansowania na pierwsze mieszkanie? Skorzystaj z portalu rodzina.gov.pl. Tu, w jednym miejscu, znajdziesz informacje przydatne wszystkim członkom rodziny - od najmłodszego do najstarszego.


  Wypoczynek dla dzieci i młodzieży - portal informacyjny

 • Jesteś rodzicem i szukasz informacji na temat obozu, na który wyjeżdża Twoje dziecko? A może jesteś organizatorem kolonii i chcesz je zgłosić? Wszystkie informacje na temat wypoczynku dla dzieci - czyli kolonii i obozów - znajdziesz na portalu Ministerstwa Edukacji Narodowej wypoczynek.men.gov.pl.