Wyjazd za granicę

 • Paszport - informacje o dokumencie

  Paszport to dokument, który potwierdza Twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Z paszportem możesz podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.


  Jak wyrobić paszport (osoba dorosła)

 • Wyjeżdżasz za granicę? Pamiętaj, że jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską musisz mieć paszport. Dowiedz się, jak uzyskać paszport.


  Jak wyrobić paszport dla dziecka

 • Twoje dziecko wyjeżdża za granicę? Jeśli będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego dla dziecka. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć paszport. Dowiedz się, jak uzyskać paszport dla dziecka.


  Jak wyrobić paszport tymczasowy

 • Jesteś w nagłej sytuacji? Nie masz paszportu, a w związku z tą sytuacją musisz pilnie wyjechać za granicę? Możesz dostać paszport tymczasowy. Będzie on gotowy szybciej niż właściwy paszport, czyli paszport biometryczny - jednak ma krótszy termin ważności. Dowiedz się, jak wyrobić paszport tymczasowy.


  Zdjęcie do dowodu lub paszportu

 • Chcesz wyrobić dowód osobisty lub paszport i potrzebujesz zdjęcie? Poniżej dowiesz się, jak powinno wyglądać.


  Sprawdź, czy Twój paszport jest gotowy

 • Paszport możesz odebrać w terminie 30 dni od dnia złożeniu wniosku, jednak zazwyczaj paszport jest gotowy wcześniej. W szczególnych przypadkach termin może zostać wydłużony. Na stronie dowiesz się, czy Twój paszport jest gotowy do odbioru.


  Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka

 • Chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach strefy Schengen. Poniżej, dowiesz się jak złożyć wniosek o wydanie dowodu dla dziecka.


  Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

 • Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają Twoje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).


  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - portal informacyjny

 • Wyjeżdżasz za granicę na wakacje albo do pracy? Zastanawiasz się, czy Twoje polskie ubezpieczenie zdrowotne będzie tam ważne? Wejdź na portal ekuz.nfz.gov.pl. Znajdziesz tam informacje o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej uzyskasz niezbędną opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).


  Zgłoś wyjazd za granicę

 • Wyjeżdżasz za granicę Polski na dłużej niż 6 miesięcy? A może planujesz na stałe wyjechać z Polski? Zgłoś swój wyjazd w urzędzie gminy najpóźniej w dniu opuszczenia kraju. Możesz to zrobić w urzędzie albo przez internet.


  Zgłoś powrót z zagranicy

 • Jeśli wracasz z zagranicy, a Twój wyjazd trwał dłużej niż 6 miesięcy, musisz zgłosić swój powrót w urzędzie gminy. Możesz to zrobić w urzędzie albo przez internet. Pamiętaj, żeby zrobić to w ciągu 30 dni od dnia powrotu.


  Zgłoś pobyt za granicą - system Odyseusz

 • Wyjeżdżasz za granicę? Chcesz mieć pewność, że - w razie potrzeby - będzie można się skontaktować z Tobą lub Twoimi bliskimi w kraju? Skorzystaj z systemu Odyseusz i zgłoś swój wyjazd. Zgłoszenie jest błyskawiczne i bardzo proste.


  Wpisz się do spisu wyborców (za granicą)

 • Jeśli nie jesteś w Polsce, ale chcesz zagłosować w polskich wyborach - wpisz się do spisu wyborców za granicą. Sprawdź, jak to zrobić.