Drzewo Na Stulecie(A)

Monday, October 29, 2018

Drzewo typowe dla buczyny karpackiej, tak charakterystycznej dla  regla dolnego Karpat, gdzie rośnie obok jodły, wiązu i jaworu, zasadzono w październikowy piątek tuż obok szkoły w Łapszach Niżnych, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Buk (Fagus sylvatica)  to wysokie (25–30 m wysok.), długowieczne drzewo  (wiek do 350 lat), ma mocno rozgałęziony pień i piękne liście przebarwiające się jesienią, zaś owoce jego to – bukiew – kryją w sobie pyszne orzeszki. Drzewo to cenili sobie Słowianie, m.in. za jego kojące oddziaływanie na układ nerwowy człowieka przebywającego pod nim. Rzymianie uważali go za drzewo szczęśliwe, symbol miłości i cierpliwości. Buk uchodzi za jedno z piękniejszych drzew naszych lasów. Posadzone w tym wyjątkowym roku, niech rośnie szczęśliwie i niech będzie pamiątką tego roku - roku 2018. Niech będzie nie tylko ozdobą naszej szkoły, ale i niech wpisze się w jej dzieje. Na drzewie zawisła biało-czerwona wstążeczka. Od rana niebo było zachmurzone, teraz jakby specjalnie do zdjęcia zaświeciło słońce. Przy sadzeniu obecni byli przedstawiciele części klas tworzących obecnie naszą szkołę z jej Dyrektorem. Część z nich już wkrótce opuści szkołę jako jej absolwenci, ale po latach pamiętać będą swoją szkołę, a zapewne przejeżdżając obok jej budynku spojrzą na drzewo, które będzie rosło i będzie przypominało im o ich małej i wielkiej historii.

B. Kowalczyk

Back to Top